Rok 2026

Rozpoczynamy projekt edukacyjny ‚Bezpieczny senior w świecie finansów- edukacja ekonomiczna i cyfrowa z NBP”

Rozpoczynamy  projekt edukacyjny pn ‚Bezpieczny senior w świecie finansów- edukacja ekonomiczna i cyfrowa z NBP” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego w wysokości 17 200 zł.

Celem głównym projektu jest realizacja cyklu zajęć edukacyjnych dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mających na celu podniesienie ich wiedzy na temat roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, systemu finansowego, znaczenia pieniądza oraz cyberbezpieczeństwa, a także rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.

Zajęcia edukacyjne obejmować będą:

1/ wykłady , w tym

  • 5 stycznia 2026 godz. 16.00 „Bezpieczeństwo seniorów- zwalczanie cyberprzestępczości” , który wygłosi podkomisarz Norbert Ucieklak z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach oraz podkomisarz Adam Basoń specjalista Zarządu Centralnego Biura zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach,
  • 2 lutego 2026 o godz. 16.00 „Narodowy Bank Polski- funkcja i zadania. Pieniądz- rozpoznawanie autentyczności polskich banknotów”  wygłosi przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego

2/ praktyczne, bezpłatne  warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa  dla 45 osób , podzielonych na trzy 15 osobowe grupy w okresie  luty-marzec,

3/ wyjazd edukacyjny do Warszawy- częściowo odpłatny, w tym zwiedzanie Centrum  Pieniądza NB P oraz Giełdy Papierów Wartościowych

Zapraszamy – naprawdę warto przyjść!

 

Opublikowane: 2 stycznia 2026

5 stycznia 2026 godz. 16.00

Wykład podkomisarzy: Norberta Ucieklaka i Adama Basonia „Bezpieczeństwo seniorów- zwalczanie cyberprzestępczości”w ramach projektu edukacyjnego  ‚Bezpieczny senior w świecie finansów- edukacja ekonomiczna i cyfrowa z NBP”

W ramach  projektu edukacyjnego pn ‚Bezpieczny senior w świecie finansów- edukacja ekonomiczna i cyfrowa z NBP” zapraszamy 5 stycznia 2026 o godz. 16.00 do sali widowiskowej TCK  na wykład  „Bezpieczeństwo seniorów- zwalczanie cyberprzestępczości”.

Wykład  wygłoszą:

1. podkomisarz Norbert Ucieklak  -asystent Wydziału Prewencji  z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, która jest partnerem projektu

2. podkomisarz Adam Basoń specjalista Zarządu  Centralnego Biura zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach

Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego w wysokości 17 200 zł.

Celem głównym projektu jest realizacja cyklu zajęć edukacyjnych dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mających na celu podniesienie ich wiedzy na temat roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, systemu finansowego, znaczenia pieniądza oraz cyberbezpieczeństwa, a także rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.

NBP logo

Opublikowane:

17 listopada 2025

Niech żyje druga młodość, czyli relacja z Tarnogórskiego Dnia Seniora

W TCK 17 listopada odbyła się wyjątkowa uroczystość – Tarnogórski Dzień Seniora, w której uczestniczyli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. burmistrz Tarnowskich Gór, pan Arkadiusz Czech wraz z wiceburmistrzem Bartosz Skawiński oraz Tomasz Olszewski – przewodniczący Rady Miejskiej, a także Dariusz Szopa członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego podkreślając rangę wydarzenia i znaczenie seniorów w życiu miasta. Uroczystość swoją osobą zaszczyciła Zuzanna Geilke ekspert ds. Polityki Senioralnej przy wojewodzie śląskim

Spotkanie otworzyło nastrojowe wykonanie przez studenckie małżeństwo Henię i Andrzeja Żurków pięknej, jesiennej piosenki o lecących kasztanach. Ich interpretacja wprowadziła całą salę w ciepły, refleksyjny klimat – idealnie korespondujący z listopadową aurą oraz charakterem uroczystości.

Całość prowadziła z wielką elegancją i swobodą Urszula Erfurt, ubrana w niezwykłą suknię inspirowaną modą drugiej połowy XIX wieku. Kreacja została zaprojektowana na wzór stroju tarnogórskiej burmistrzowej z tamtego okresu, co nadało wydarzeniu wyjątkowego, historycznego uroku i od razu zwróciło uwagę wszystkich zgromadzonych.

Tegoroczny Tarnogórski Dzień Seniora miał szczególną formułę – spotkanie było jednocześnie wykładem o historii mody, który okazał się fascynującą podróżą przez wieki. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, skąd wzięły się pierwsze wysokie obcasy, dlaczego torebki stały się nieodłącznym elementem kobiecego stroju oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się kolorystyczne trendy w modzie damskiej. Prezentację wykonała i wykład wygłosiła gospodyni tego obiektu, czyli dyrektor TCK, pani Anna Gołkowska. Spotkanie z modą było żywe, ciekawe i pełne anegdot, budziło bardzo duże zainteresowanie publiczności.

W trakcie wykładu zastosowano niezwykle efektowny zabieg – wykorzystanie żywych modeli. Pięć studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ubranych w przepiękne stroje historyczne o zróżnicowanej kolorystyce, prezentowało kolejne przykłady dawnej mody. Ich obecność nie tylko ożywiła opowieść, ale też pozwoliła uczestnikom z bliska zobaczyć detale, fasony i charakter epoki. Publiczność była pełna podziwu, a modele zebrały zasłużone, gorące brawa.

Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół „Forever Young”, kierowany przez Ilonę Żerko, który porwał publiczność w muzyczną podróż do dwudziestolecia międzywojennego. W ich wykonaniu zabrzmiały znane piosenki z repertuaru ówczesnych gwiazd – lekkie, nostalgiczne, pełne uroku i wdzięku tamtych lat. Występ spotkał się z ciepłym przyjęciem i gromkimi brawami, stanowiąc piękne zwieńczenie całego wydarzenia.

Tarnogórski Dzień Seniora po raz kolejny okazał się świętem pełnym wzruszeń, wiedzy, elegancji i wspólnego przeżywania kultury. Seniorzy wyszli z TCK nie tylko z uśmiechem, ale i z poczuciem, że każdy taki dzień jest wyjątkowym ukłonem w ich stronę.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry


Opublikowane: 19 listopada 2025

31 październik 2025

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w siedzibie NOSPR

Udział słuchaczy naszego stowarzyszenia  w gali jubileuszowej 50-lecia UTW, zorganizowanej w siedzibie NOSPR i uświetnionej występem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, stanowił istotny element realizacji zadania publicznego „Śląsk – kraina muzyki”. Artyści zaprezentowali program ukazujący bogactwo regionalnego folkloru w profesjonalnym i nowoczesnym opracowaniu scenicznym.

Dzięki różnorodności prezentowanych pieśni, tańców i form muzycznych  mieliśmy  możliwość pogłębienia wiedzy na temat tradycji śląskich, ich charakterystycznych cech oraz miejsca w polskim dziedzictwie kulturowym. Wysoki poziom artystyczny koncertu sprzyjał rozwijaniu  bardziej wnikliwego odbioru muzyki.

Wydarzenie było dla słuchaczy UTW  wartościowym doświadczeniem, łączącym edukację muzyczną z przeżyciem artystycznym i integracją środowiska UTW.

Opublikowane: 31 października 2025

18 października 2025

Sukces naszych zespołów na Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów

18.10.2025 roku dwa nasze zespoły wzięły udział w Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów i z dumą informujemy, że obydwa wróciły z nagrodami.

Zespół wokalny a-gie, kierowany przez Izabelę Łysik-Różańską, zdobył pierwsze miejsce, prezentując dwa utwory: Tangolita oraz Feniculi, Fenicula.

Zespół taneczny Sie Chce otrzymał wyróżnienie za pełen energii taniec Kill Bill w choreografii Marzeny Kobryń.

Oba zespoły – jak zawsze – zaprezentowały wysoki kunszt artystyczny i zostały niezwykle ciepło przyjęte przez publiczność. Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym koleżankom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszego UTW.

W tegorocznych Spotkaniach na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury zaprezentowało się aż 31 zespołów, które rywalizowały w kategoriach:
• małe formy teatralne,
• chóry,
• kabarety,
• zespoły wokalne,
• zespoły taneczne

Poziom artystyczny wydarzenia rośnie z roku na rok, dlatego zdobyte nagrody i wyróżnienia cieszą nas tym bardziej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do organizatorów za zaproszenie i znakomite przygotowanie całego przedsięwzięcia.

Zadanie zostało współfinansowane przez Powiat Tarnogórski w ramach zadania publicznego „Senior na scenie”

Opublikowane: 19 października 2025

26 września 2025

Nasze zespoły na V Festiwalu Senior Dance w Wodzisławiu

26 września 2025 w Wodzisławiu odbył się V Festiwal Senior Dance zorganizowany przez Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wydarzenie było prawdziwą ucztą dla miłośników tańca i pokazało nie tylko piękno tańca, ale i niezwykłą energię płynącą od osób, które nie tracą pasji do życia i wspólnej zabawy.
Na festiwalowej scenie zaprezentowało się 17 zespołów tanecznych z całego województwa śląskiego. Wśród nich nasze dwa zespoły – Frajda i Sie Chce, które zyskały sympatię publiczności i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu.

Wydarzenie zostało wspófinansowane przez Powiat Tarnogórski w ramach zadania publicznego „Senior na scenie”

Opublikowane: 26 września 2025

Czerwiec 2025

Pozyskane środki na realizację zadań publicznych

W wyniku rozstrzygniętych konkursów  stowarzyszenie uzyskało dotacje na realizację zadań publicznych z :

1.  Gminy Tarnowskie Góry na zadania:

  • „Śląsk kraina muzyki”                             2000 zł ( edukacja kulturalna -poznawanie różnych form muzycznych)
  • „Trzeci Tarnogórski Dzień Seniora”     3000 zł ( zorganizowanie Dnia Seniora- temat przewodni -MODA)
  • „Senior FIT”                                              7000 zł  ( zorganizowanie zajęć rekreacji i rehabilitacji ruchowej )

2. Powiatu Tarnogórskiego  na zadania:

  • Turniej brydża sportowego o puchar Starosty Powiatu Tarnogórskiego   2000 zł ( zorganizowanie turnieju brydża dla śląskich UTW
  • „Senior na scenie”   3000 zł    ( udział zespołów  UTW w konkursach , festiwalach i przeglądach artystycznych seniorów)

 

 

 

 Zadanie dofinansowane

ze środków Powiatu Tarnogórskiego

Opublikowane: 8 czerwca 2025

6 czerwca 2025

Teatr Rozrywki w Chorzowie = musical komediowy „TOOTSIE”

W ramach zadania publicznego „Śląsk- kraina muzyki” wzięliśmy udział w musicalu komediowym „TOOTSIE” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

To był pełen humoru, energii i znakomitej muzyki musical . To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć błyskotliwą historię o pasji, determinacji i odkrywaniu siebie na nowo. Spektakl bawił, wzruszał i zachwycał – gwarantując doskonałą rozrywkę oraz niezapomniany wieczór spędzony w towarzystwie świetnych aktorów i muzyki na żywo.

Udział w musicalu TOOTSIE umożliwił nam  poznanie współczesnej formy musicalowej, jej konstrukcji, środków wyrazu oraz terminologii muzyczno-teatralnej. Pozwolił także na analizę komizmu scenicznego, budowy piosenek musicalowych oraz pracy aktora–śpiewaka. To było wartościowe doświadczenie kulturotwórcze, które wzbogaciło nasze kompetencje jako odbiorców.

 

Opublikowane: 6 czerwca 2025

31 grudnia 2024

„Senior w ruchu” zakończenie realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

197 słuchaczy uczestniczyło w projekcie „Senior w ruchu” wspieranym przez Gminę Tarnowskie Góry .  Zadanie z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane było od 1 kwietnia do 31 grudnia 2024.  Polegało na zorganizowaniu i prowadzeniu zajęć z rekreacji i rehabilitacji ruchowej . Seniorzy uczestniczyli w zajęciach z areobiku, yogi, gimnastyki rozciągającej, w wodzie i na krześle, ćwiczeń ruchowych, fitnessowo- tanecznych i na siłowni. Przedział wiekowy uczestników kształtował się w przedziale 63-85 lat . Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że udział w zajęciach

  • podniósł ich sprawność fizyczną oraz kondycję,
  • wykształcił w nich nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych,
  • zmniejszył biologiczne skutki starzenia się,
  • zagospodarował im czas wolny,
  • promował aktywny tryb życia.

Wsparcie finansowe Gminy Tarnowskie Góry  było ważnym elementem, który znacząco przyczynił się do wzrostu liczby uczestników w zadaniu . Całość zadania opiewała na kwotę 31 800 zł  w tym dotacja stanowiła 11000 zł, środki stowarzyszenia 2650 zł, wpłaty uczestników zadania 15 100 zł oraz praca społeczna wolontariuszy- członków UTW 3050 zł

Opublikowane: 23 stycznia 2025

25 listopada 2024

Święto Tarnogórskich Seniorów

 

Tarnogórski Dzień Seniora to coroczne wydarzenie, które ma na celu uhonorowanie seniorów oraz integrację ich społeczności. Tegoroczna edycja odbyła się  w Tarnogórskim Centrum Kultury, które było współorganizatorem wydarzenia. Swoją obecnością wydarzenie to zaszczycili Burmistrz Arkadiusz Czech, Feliks Kowalski – radny Rady Miasta, Dariusz Wysypoł- członek zarządu Powiatu Tarnogórskiego , Beata Kiszel – Dyrektor Muzeum Tarnogórskiego , Ewa Kulisz- członek Wojewódzkiej Rady Seniorów i Adam Tiszler – przewodniczący tarnogórskiej Rady Seniorów.

Program dnia obfitował w różnorodne atrakcje. Akcent wystawienniczy, który zainaugurował to wydarzenie, był doskonałą okazją do zaprezentowania ofert różnych instytucji i organizacji działających na rzecz seniorów czyli  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności , Tarnogórskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej , Centrum Fizjoterapii i Rehabilitacji Avatar, Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej . Przedstawiciele tych instytucji wystąpili  także w panelu informacyjnym stanowiącym drugą część wydarzenia.

A czym pochwalili się słuchacze z UTW?  Na stoisku florystek i rękodzielniczek można było podziwiać  świąteczne kartki, anioły, pudełeczka, bombki i różnorakie  stroiki a na scenie występy uzdolnionych muzycznie seniorów – skrzypaczek „Dwóch Teresek ” Majzner i Znamiec, którym akompaniowała Alicja Pacześniak- Słota, pianistki Ilony Żerko, śpiewającego małżeństwa Heni i Andrzeja Żurek oraz orkiestry uczelnianej, grającej na własnym ciele pod dyrekcją Justyny Michalskiej.  Atrakcją wydarzenia była też loteria fantowa , gdzie nagrodami były bony podarunkowe , bilety wstępu oraz nagrody rzeczowe zasponsorowane przez tarnogórskich resturatorów , właścicieli firm oraz instytucje kulturalne .

Wydarzenie zakończyło się składaniem życzeń, które   złożył Burmistrz Arkadiusz Czech podkreślając doświadczenie życiowe seniorów słowami”– Nie szczęście jest najważniejsze. Nie nieszczęście jest najgorsze. To relatywne. Najważniejsze jest doświadczenie życiowe. To największy, niekwestionowany skarb. Wy to macie.

Sponsorzy wydarzenia: Restauracje: TACO, Sedlaczek, Kunszt, Bistro czy Kapusty, Kawiarnia Barcelona, Kafeteria Gryfny Kafyj, Salon Kosmetyczny Magneta Spa, KoModa Fashion Boutique, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Muzeum Tarnogórskie, Pałac w Rybnej, Tarnogórskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe, Gmina Tarnowskie Góry oraz osoby prywatne.

 

 

 

 

 

Opublikowane: 26 listopada 2024