26 października 2023

Senior w sztuce filmowej- projekcja filmu „Młodość”

 

Projekcja filmu „Młodość” wg scenariusza i w reżyserii Paola Sorrentino była ostatnim filmem  w ramach projektu  UTW „Senior w sztuce filmowej”.

26 października w Tarnogórskim Centrum Kultury studenci TS-UTW obejrzeliwłosko-francusko-szwajcarsko-brytyjski komediodramat z 2015 roku podejmujący problem „późnej młodości”.

Film to dzieło wyjątkowych twórców, zdobywców Oscara: reżyser Paolo Sorrentino i aktorzy: Jane Fonda, Sir Michael Caine, Rachel Hannah Weisz.

12 grudnia 2015 r. w Berlinie na 28. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych  „Młodość” i jej twórcy otrzymali 3 nagrody: Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Europejski Reżyser, Najlepszy Europejski Aktor i 2 nominacje: Najlepszy Europejski Scenarzysta, Najlepsza Europejska Aktorka.

Zapewne można śmiało powiedzieć, że jest to film podejmujący problem współczesnego świata- społeczeństwo się starzeje i problem „późnej młodości” w każdym wymiarze, bez względu na status, pieniądze, pozostaje dramatem ludzkiej egzystencji.

Film „Młodość” to historia przyjaźni dwóch starszych panów. Fred Ballinger emerytowany kompozytor, niegdyś przyjaciel Strawińskiego, nie chce wracać do zawodu. Pragnie spokojnie, pogodnie spędzić resztę życia. Odmawia przedstawicielowi angielskiego dworu królewskiego wykonania koncertu życia. Ma gdzieś głęboko skrywane powody swojej decyzji. O nich dowiadujemy się w końcowych scenach filmu. Nawiązuje bliższy kontakt z przeżywającą zawód miłosny córką, której wcześniej nie poświęcał zbyt wiele czasu i uwagi. Z kolei jego przyjaciel Mick Boyle, wciąż aktywny zawodowo reżyser, pragnie napisać scenariusz życia, najważniejszego filmu w swojej karierze. Stara się żyć pełnią pozostałego mu czasu w towarzystwie młodych adeptów sztuki filmowej.

Obaj bohaterowie  z pewnym sentymentem, przez pryzmat doświadczenia życiowego, przyglądają się rozterkom młodych ludzi. Snują rozważania o życiu i śmierci, młodości i starości, prywatnych sukcesach i bolesnych niepowodzeniach.

Film jest pełen ciekawych dialogów i monologów o odwiecznym poszukiwaniu siebie, swojej Arkadii, czego dopełnieniem są piękne sekwencje alpejskiego krajobrazu.

I choć na pozór to film o przemijaniu, trochę o poszukiwaniu straconego czasu, to jednak uświadamia widzowi potrzebę cieszenia się każdą chwilą, bo „Każdemu etapowi życia Pan przypisał właściwe mu niepokoje”.

Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Tarnogórskiego

 

 

 

 

 

Relacja: Grażyna Jurek i Stanisława Szymczyk

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel oraz plakaty filmowe

 

Opublikowane: 28 października 2023