24.04.2017 r. Wykład operatora filmowego Józefa Szymury

UTW Tarnowskie Góry„Sztuka obrazu filmowego” to temat wykładu, rozmowy o pracy operatora filmowego, który 24 kwietnia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW wygłosił twórca obrazu filmowego- operator filmowy Józef Szymura.
Wykład, gawęda o sztuce filmowej i obrazu filmowego z perspektywy twórcy specjalizującego się w filmie dokumentalnym, był okazją do refleksji o filmie i jego wpływie na wyobraźnię odbiorców.
Gość spotkania Józef Szymura to artysta kamery, twórca obrazu filmowego specjalizujący się w filmie dokumentalnym. W swoim dorobku ma realizacje obrazu filmowego seriali telewizyjnych jak np. „Pensjonat pod różą”, seriali dokumentalnych: „Przedszkolandia”, „Centrum Nadziei”, „Kochaj mnie”, cyklu filmów „Polacy na Syberii”. Pracował m.in. z Wojciechem Cejrowskim przy realizacji programów „Boso przez świat”, z Karolem Okrasą „Gotuj z Okrasą” czy z ks. Przemkiem Kaweckim przy programie „Słowo na niedzielę”.
Ciekawe miejsce w jego twórczości zajmuje bez wątpienia film, o którym zresztą nie chciał mówić, „ POCIĄG SPECJALNY WARSZAWA SMOLEŃSK WARSZAWA”.W tym dokumencie Józef Szymura opowiada swoją dramatyczną podróż, przedstawiciela Rodziny Katyńskiej z Tarnowskich Gór; podróż, w którą wybrał się razem z synem Cyrylem, aby przekazać mu pamięć o zamordowanym wujku, poruczniku Konradzie Wolnicy.
Wydarzenia tamtego kwietniowego dnia wywołały  ogromny wstrząs wśród uczestników uroczystości katyńskiej, które stały się kolejną bolesną kartą polskiej historii. Zresztą Józef Szymura podkreślał, że o tym by filmować nie myślał; dopiero naciski wielu osób sprawiły , że w drodze powrotnej zaczął tworzyć swoją filmową opowieść o emocjach jakie towarzyszyły tym dramatycznym przeżyciom Polaków.


W swojej opowieści Józef Szymura podkreślał, że swoją pracę traktuje jako spłatę darowanego, czy też cudownie uratowanego życia.
Zaprezentował słuchaczom film pt. „Darowane życie”, którego bohaterem jest On sam. Film to  kameralna rozmowa z ks. Przemkiem Kaweckim o swojej drodze do spełnienia dziecięcych marzeń o podróżowaniu, a także o swoim duchowym rozwoju i drodze życia.
Dla wszystkich słuchaczy niezmiernie ciekawa była opowieść Józefa Szymury o pracy z Wojciechem Cejrowskim i realizacji serialu „Boso przez świat”.
Przygody podróżnika, tajniki sztuki reporterskiej były dla słuchaczy odkrywaniem tajemnic produkcji programu, który cieszy się ogromną sympatią widzów.
Chyba na całość tej oceny składa się praca operatora filmowego, autora zdjęć- pana Józefa Szymury.
Zresztą najlepiej o tym świadczy ocena Wojciech Cejrowskiego, który na Facebooku 24grudnia 2014 roku napisał, gratulując panu Józefowi nagrody „Srebrne Skrzydło”:
UTW Tarnowskie Góry„(…)Pan Józef Szymura jest operatorem kamery i nakręcił najwięcej odcinków „Boso przez świat”. Jego zdjęcia podobają mi się najbardziej i z Nim pracowało mi się zawsze najlepiej. Ma wyjątkowy dar, że słyszy co się dzieje dookoła i potrafi o tym myśleć mając jednocześnie kamerę przy twarzy. Żaden inny znany mi operator tego nie potrafił (…).”
Józef Szymura to tarnogórzanin, którego rodzina zapisała się we współczesnej historii naszego miasta, a on sam choć zawodowo związany z innymi miejscami tu mieszka ze swoją rodziną. I o swoim rodzinnym mieście nie zapomina , promując go w wielu działaniach , za co właśnie otrzymał w 2014 roku nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry- „Srebrne Skrzydło”.

Wykład twórcy obrazu filmowego Józefa Szymury, pozwolił słuchaczom poznać tajniki sztuki filmowej i pracę twórcy obrazu, który decyduje o klimacie i artyzmie dzieła filmowego.
Wykład pana Józefa Szymury, twórcy obrazu dokumentalnego, prowokuje do refleksji, która zamknięta jest w myśli amerykańskiego fotoreportera E. Erwitta: „Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać- istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić.”

 


Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

 

Opublikowane: 24 kwietnia 2017