Zdrowie i profilaktyka
Zdrowie zajmuje naczelne miejsce w hierarchii wartości współczesnego społeczeństwa i coraz bardziej rośnie świadomość i potrzeba działań prozdrowotnych. Okazuje się jednak, że mamy ciągle zbyt mało wiedzy i świadomości profilaktyki zdrowia.
To stało się powodem przygotowanego we współpracy z posłanką na Sejm RP Barbarą Dziuk , współorganizatorką od wielu lat akcji prozdrowotnych Śląska Wiosna ze Zdrowiem, wykładu poświęconego promocji zdrowia.
„Zdrowie i profilaktyka” to temat wykładu, który 3 kwietnia wygłosił dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku dr n.med. Wojciech Bichalski.
Wykładowca jest lekarzem chirurgiem, członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich i właścicielem firmy medycznej BI-MED.
Swój wykład dr n.med. Wojciech Bichalski rozpoczął od zaprezentowania prognozy struktury społeczeństwa wykonanej w latach 90. minionego wieku; okazuje się ona trafna. Polska nie odbiega od obrazu społeczeństwa europejskiego – populacja się starzeje. Zatem ważne, by uświadamiać sobie, że starość nie jest chorobą ale normalnym etapem życia z różnymi mankamentami, które można minimalizować; a więc Wykładowca przypomniał ważną zasadę: zaopiekuj się zdrowiem ale rób to rozsądnie.
Współczesna medycyna znalazła wiele rozwiązań przedłużania życia i zapewniania komfortu zdrowia, jednak pewne procesy są nieuniknione. Stąd ważne jest uświadamianie już od najmłodszych lat, że zdrowie to wartość, którą trzeba chronić. Definicja zdrowia jest zresztą, jak dr n.med.
Wojciech Bichalski podkreślił , według WHO pojęciem niejednoznacznym; w wieku senioralnym jest ona inna niż dla dzieci. Ważne, by mieć świadomość utrzymywania sprawności fizycznej i intelektualnej i umieć „zarządzać” sobą. Tu istotna jest świadoma prewencja, czyli dbanie o przeprowadzanie niezbędnych badań, mogących zapobiec rozwojowi pewnych schorzeń. Istotne jest, żeby nie wpadać w hipochondrię, ale rozsądnie o siebie dbać. Zwłaszcza, że opieka nad chorym i niesprawnym seniorem jest ze względów materialnych i społecznych o wiele bardziej kosztowna niż profilaktyczna. Doktor n.med. Wojciech Bichalski przedstawił słuchaczom kalendarz zalecanych badań prewencyjnych, podkreślając wagę szeroko rozumianej higieny życia adekwatnej do wieku.
Wykładowca starał się uświadomić słuchaczom, iż ważne jest, żeby zdrowie utożsamiać nie tylko ze stanem czy właściwością ale także, a może przede wszystkim, z celem, do którego się powinno dążyć przez całe życie. To prowokuje, żeby jak najbardziej poznawać sens „autoleczenia” czyli koniecznych starań o pielęgnację i pomnażanie daru zdrowia. Nie może się to oczywiście sprowadzić do ulegania „medycznym modom” propagowanym zwłaszcza za pośrednictwem Internetu; trzeba poznawać i wsłuchiwać się w opinie medyczne polecające zdrowe style życia choćby za sprawą wielu akcji prozdrowotnych, którym patronują lekarze i szpitale jak choćby organizowana od wielu już lat przez posłankę na Sejm RP Barbarę Dziuk, Śląska Wiosna ze Zdrowiem.
Zdrowie i opieka zdrowotna są tematem interesującym wszystkich ,dlatego słuchacze zadawali Wykładowcy wiele pytań dotyczących i badań, i organizacji profilaktyki zdrowotnej jak na przykład prowadzenia badań przesiewowych dla różnych grup wiekowych. Oczywiście nie zabrakło także dyskusji choćby o funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej i pytań dotyczących bardzo indywidualnych problemów.
Zdrowie jest wartością ważną, by nie powiedzieć najważniejszą dla człowieka od zawsze i na zawsze. Już starożytni poświęcali dbałości o zdrowie wiele uwagi i troski. Grecki filozof Demokryt mówił:„ Ludzie błagają Boga o zdrowie. Nikt jednak ze śmiertelników nie myśli, że zachowanie zdrowia leży w jego własnych rękach.”
Zaś Pliniusz Starszy, starożytny historyk i pisarz rzymski radził: „Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.”
Wykład dra n.med. Wojciecha Bichalskiego uświadamiał słuchaczom, że zdrowie i starzenie się to odwieczne dylematy człowieka; prowokuje także do refleksji: „Bo tak naprawdę w życiu najważniejsze jest zdrowie. Wszystko inne jest kwestią ludzkich chęci i siły, a czasami po prostu szczęścia.”
Stanisława Szymczyk,
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW