20.02.2017 Bezpieczny senior

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachWykład:
mł. aspirant Małgorzaty Moczkowskiej ,mł. aspiranta mgr. Krzysztofa Madeja, st. aspiranta Piotra Blazytko i aspiranta sztabowego Roberta Frączka z  KP Policji w Tarnowskich Górach

„Bezpieczeństwo seniora” to temat wykładu- spotkania, które odbyło się 20 lutego. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku -Tarnogórskiego Stowarzyszenia –UTW spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, by porozmawiać o różnych aspektach bezpieczeństwa, zwłaszcza takich, które wynikają z dojrzałego wieku.
Wykładowcami byli : młodsza aspirant Małgorzata Moczkowska z Wydziału Prewencji- Zespół ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii, młodszy aspirant Krzysztof Madej z Wydziału  Prewencji- Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego , starszy aspirant Piotr Blazytko z Wydziału Ruchu Drogowego i aspirant sztabowy Robert Frączek z Wydziału Prewencji- Dzielnicowy, z  KP Policji w Tarnowskich Górach
Bezpieczny senior to przede wszystkim człowiek uważny i rozważny , zdający sobie sprawę z ograniczeń wiekowych i szczególnie z wielu bardzo perfidnych metod różnych oszustów wykorzystujących często bezradność lub otwartość osób w wieku bardzo dojrzałym.
Zagrożenia także wynikają ,zwłaszcza w ruchu drogowym, z przeceniania swoich możliwości fizycznych, które z wiekiem stają się ,jak na przykład  prędkość przemieszczania się nawet na przejściu dla pieszych , dosyć ograniczone. Nie demonizując jednak ograniczeń wiekowych trzeba stwierdzić , że w ogóle dyscyplina pieszych pozostawia wiele do życzenia, o czym mówił st. aspirant Piotr Blazytko.


W statystyce policyjnej z lat 2014-2016 ujmującej pieszych uczestników ruchu drogowego niechlubne pierwsze miejsce zajmują najstarsi powyżej 60 roku; rannych było 24. a śmierć poniosły 4 osoby. Jak podkreślał st. aspirant Piotr Blazytko- niestety starszych ludzi cechuje brak uwagi przy przejściu, mała widoczność z uwagi na ciemne ubranie, a więc rozwiązaniem by było choćby noszenie opasek odblaskowych.
Zresztą o tym, że trzeba samemu być bardzo czujnym mówił- aspirant sztabowy Robert Frączek, pełniący funkcję dzielnicowego; przypomniał o różnych metodach oszustów wykorzystujących naiwność ludzi starszych ciągle dających się nabrać „na wnuczka” lub jakiegoś przedstawiciela urzędu, niestety także częste są przestępstwa „na policjanta”. Przypominał o uwadze przy korzystaniu z bankomatów, czy też kradzieży dokumentów a nawet o zabezpieczaniu tablic rejestracyjnych samochodów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachSłuchacze mieli wiele pytań, którymi wręcz zasypali przedstawicieli Policji; bo też ważne było to, że można było u osób kompetentnych wyjaśnić swoje wątpliwości dotyczące organizacji ruchu drogowego czy sytuacji dotyczących współżycia społecznego typu sprzątanie po psach, dzikie wysypiska i wiele innych nie mniej ważnych z perspektywy i jednostki, i ogółu społeczeństwa.
Bardzo ciekawa była prezentacja mł. aspiranta mgr. Krzysztofa Madeja  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa; znaleźć ją można w zakładce strony tarnogórskiej  KP Policji:

 

http://tarnowskie-gory.slaska.policja.gov.pl/

 


Krajowa Mapa Zagrożeń daje możliwość każdemu zgłosić , zaznaczyć na mapie: „zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa”. Jednocześnie mł. aspirant Krzysztof Madej wyjaśniał na czym polega zgłoszenie zagrożenia, a czym jest zgłoszenie nagłej interwencji i zachęcał do zapoznania się z działaniem Mapy; zapewne wielu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku chętnie zapozna się z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń, która z perspektywy społeczeństwa obywatelskiego wydaje się być ciekawą formą współpracy dla społeczności lokalnej.
Nad całością bardzo ożywionej dyskusji z wykładowcami czuwała mł. aspirant Małgorzata Moczkowska, która była organizatorką spotkania z ramienia tarnogórskiej KP Policji.
O tym, że dojrzali ludzie mają świadomość zagrożeń wynikających z funkcjonowania w ciągle zmieniającym się społeczeństwie i otaczającej rzeczywistości świadczyła ilość i konkretność pytań i uwag jakie słuchacze UTW zgłaszali do przedstawicieli Policji.
Doświadczenia życiowe i obserwacja otaczającej rzeczywistości pozwala z jednej strony ludziom starszym unikać pewnych zagrożeń, z drugiej jednak strony seniorzy stają się niestety obiektem wielu przestępstw.
Spotkanie z Policją można podsumować refleksją, myślą Immanuela Kanta: „Doświadczenie – to suma wiedzy, która pozwala robić nowe błędy, zamiast powtarzać dawne”.
Mamy nadzieję, że to spotkanie- rozmowa pozwoli wielu ze słuchaczy uniknąć różnych problemów i ułatwi możliwość komunikowania zagrożeń; na pewno uczuli na różne sprawy i zbuduje zaufanie do kontaktu bezpośredniego z dzielnicowym w swoim miejscu zamieszkania.


Stanisława Szymczyk

sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 20 lutego 2017