Czy w internecie rzeczywiście jesteśmy anonimowi i czy wystarczy tylko program antywirusowy, aby czuć sie bezpiecznie w Internecie?
Na te oraz wiele podobnych pytań próbowali odpowiedzieć słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach podczas wykładu , który w dniu 20 października 2015 r. poprowadził pan Jakub Wełnowski. Wykład ten odbył się w ramach realizacji zadania pn „Otoczeni młodością” wspieranego przez Powiat Tarnogórski. Okazuje się, że warto nie tylko uważać na oszustów internetowych, ale także samemu nie szkodzić innym internautom. Zdarza się często, że użytkownicy komputerów, a obecnie
również telefonów komórkowych z dostępem do internetu (tzw. smartfonów), nieświadomie wysyłają pseudo esemsy charytatywne, sądząc że ratują komuś zdrowie lub życie. Okazuje się jednak, że są to wiadomości fałszywe, które mają za zadanie wciągnąć w tą „zabawę” jak największe grono osób. Jeżeli chcemy naprawdę pomóc komuś w niedoli, wystarczy odszukać w internecie lub prasie organizację, sprawdzić jej autentyczność i wpłacić darowiznę. Przed wysyłaniem tzw. „łańcuszków szczęścia”, warto zastanowić się komu to służy i upewnić się czy nie mamy do czynienia z kłamstwem. Pan Jakub Wełnowski omówił też mechanizmy postępowania oszustów wykorzystujących tzw.”metodę na wnuczka”. Dla wszystkich korzystających z bankowości internetowej zostały przedstawione wskazówki jak bezpiecznie logować się do e-banku i nie nabrać się na strony phishingowe (udające oryginalne strony w celu wyłudzenia danych). Temat wydaje się niewyczerpany i ciągle aktualny, ponieważ jak sam prowadzący stwierdził ogranicza to tylko ludzka wyobraźnia. Jest to problem ponadpokoleniowy, który dotyczy młodych uczniów i studentów-seniorów. Warto zatem dbać o e-profilaktykę w tej dziedzinie.