„Jak zdrowo i mądrze żyć” to temat wykładu, który 15 października wygłosił dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku prof. dr hab. Jan Ślężyński. Spotkanie z prof. dr hab. Janem Ślężyńskim odkrywało prawdy o długowieczności w nowoczesnym europejskim stylu. Dewizą wykładowcy są słowa francuskiego noblisty z 1912 roku w dziedzinie medycyny A. Carrela: „Nie na tym rzecz polega, aby dodać lat do życia, ale na tym przede wszystkim, aby dodać życia do lat”.O tym, że utrzymanie dobrej kondycji fizycznej do późnych lat życia jest bardzo ważne nie trzeba nikogo przekonywać. Ale że jest to możliwe mówił wykładowca, który swoje życie zawodowe poświęcił na badania nad usprawnianiem kondycji fizycznej, zajmując się rehabilitacją ruchową; prowadził jako kierownik, między innymi Katedrę Rehabilitacji Ruchowej, na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego (1985-1992) oraz Katedrę Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego (1992-2002). Profesor Ślężyński pokazywał na własnym przykładzie, jak mając świadomość znaczenia aktywności ruchowej w życiu współczesnego człowieka ustawicznie dba o własną sprawność i wydolność fizyczną. Podkreślał systematyczność wszelkich ćwiczeń ruchowych i możliwość wybrania czegoś ciekawego dla każdego bez względu na wiek. Wykładowca omówił różne na pozór typowe sytuacje, które usprawniają, zwracając uwagę na zdrowotne problemy wykonywania niektórych ćwiczeń. Najwięcej emocji jednak wywołały prezentacje „na żywo”, chociaż na takie ćwiczenia było zbyt mało czasu i niezbyt sprzyjające warunki sali wykładowej. Profesor Ślężyński zademonstrował słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku różne ćwiczenia, dowodząc, że mimo 81 lat może je wykonać, ponieważ ćwiczy systematycznie codziennie co najmniej przez godzinę. Pokazał więc wykładowca takie ćwiczenia, które może wykonać praktycznie każdy, bo na przykład odmachy kończyn dolnych na stole z obciążnikami mocowanymi na rzepy w okolicy kostek, czy ćwiczenie na skakance, poprawiające elastyczności kończyn dolnych, wzmacniające pracę serca i stymulowanie czynności układu krążeniowo-oddechowego. Najbardziej jednak ciekawe było ćwiczenie antyosteoporotyczne, czyli stawanie wielokrotne na rękach, wpływające na osiowe odciążanie i elongację kręgosłupa, a także poprawiające ukrwienie głowy, wzmacniające gorset mięśniowy i kości. No i profesor stał na rękach bez większego wysiłku, powtarzając ćwiczenie wielokrotnie. Ale trzeba powiedzieć, że prof. dr hab. Jan Ślężyński znany jest ze swoich wyczynów, bo na przykład w 2001 roku jako 70-latek wykonał w ciągu 23 minut rekordową ilość 201 stójek na rękach i z tego tytułu wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa.
Wykład profesora Jana Ślężyńskiego pozwolił słuchaczom UTW uświadomić sobie, że wiek nie jest przeszkodą w zabiegach, nawet intensywnych, o utrzymanie dobrej kondycji. Wykładowca podkreślił, że warto zrezygnować z oglądania serialu telewizyjnego i ten czas poświęcić na ćwiczenia. Ostatecznie można nawet w trakcie oglądania filmu wykonywać ćwiczenie piłką „kolczatką” do dłoni. Na zakończenie wykładu prof. dr hab. Jan Ślężyński życzył wszystkim słuchaczom zdrowia i zachęcał do wykonywania ćwiczeń poprawiających kondycję fizyczną. Pytany o swoją dietę zdradził, że jego podstawowym codziennym posiłkiem jest zupa mleczna z łyżką miodu.
Spotkanie z profesorem Ślężyńskim można podsumować refleksją Jima Rohna: „Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia”.