Ekologia to temat, który jest wpisany w program tegorocznych wykładów Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku. 17 października słuchacze UTW wysłuchali wykładu Piotra Cubra, doktoranta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Wydziału Farmaceutycznego, pod tytułem: „Kleszcze i choroby odkleszczowe – jak się przed nimi chronić”. Był to kolejny już wykład podejmujący problematykę środowiska naturalnego i funkcjonowania w nim człowieka. Ekologii rozumianej jako dyscyplina nauki, pomagającej określić człowiekowi swoje miejsce w świecie otaczającym.
Piotr Cuber, specjalista biologii medycznej, zajmujący się badawczo tematem „Kleszcze właściwe (Ixodida: Ixodidae) jako potencjalne rezerwuary i wektory wybranych chorób odkleszczowych na terenach rekreacyjnych Górnego Śląska”, mówił o problemach związanych z występującymi chorobami odkleszczowymi. Wykładowca przedstawił słuchaczom w dużym skrócie systematykę tego gatunku, należącego do gromady pajęczaków. Poznali więc słuchacze czym się różnią i jak występują kleszcze w różnych obszarach geograficznych. Na czym polega niebezpieczeństwo ukąszenia przez kleszcza , jak się przed tym chronić i jak postępować kiedy już zostaniemy ukąszeni.
Co ciekawe, zaznaczył wykładowca, opisano już 850 gatunków kleszczy z ok. 900 występujących na całym świecie, z czego na obszarze Polski spotykamy najczęściej kleszcza pospolitego i 18 innych odmian. Wykładowca zwrócił także uwagę wszystkim miłośnikom zwierząt domowych jak te są narażone na zakażenie przez kleszcze i jak dbać , by do takich zakażeń nie dochodziło. Tak w przypadku zwierząt jak i ludzi istotny jest czas usunięcia kleszcza ze skóry, by nie doszło do zakażenia .Jeśli zrobi się to do 8 godzin to prawdopodobnie uniknie się problemów. Prawdopodobnie, ponieważ nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ale trzeba pamiętać także , że nie wszystkie kleszcze powodują zagrożenie chorobowe. Piotr Cuber, ilustrując wykład ciekawymi zdjęciami, odsłaniał przed słuchaczami fakty dotyczące tego mikroskopijnego gatunku, który może być jednakże przyczyną wielu niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.
Na przykład borelioza została opisana dopiero w latach osiemdziesiątych minionego wieku, a ilość zakażonych jest wcale niemała. Do tego diagnozowanie boreliozy jest niezwykle trudne, jednak nie należy bać się wypraw do lasu , czy w ogóle wycieczek plenerowych tylko zachować zasady bezpieczeństwa. Wykład Piotra Cubra zwrócił uwagę słuchaczy na potrzebę bacznego obserwowania środowiska naturalnego i uczenia się umiejętności życia w symbiozie z wszystkimi jego elementami. Swój wykład Piotr Cuber podsumował słowami zachęty do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata przyrody. I zapewne ten wykład o kleszczach, o ekologii w ogóle zdołał rozbudzić zainteresowanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku bogactwem przyrody.