Uroczystym „Gaudeamus Igitur” i panelowym wykładem wygłoszonym przez panów: Jerzego Polaczka – posła na Sejm RP i byłego ministra transportu, Andrzeja Pilota – wicestarostę i byłego wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Piotra Cubra – doktoranta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydziału Farmaceutycznego, rozpoczęli kolejny, piąty już rok akademicki, słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Uroczysta inauguracja odbyła się 3 października w auli LO im. S. Staszica, gromadząc licznych słuchaczy. Na inaugurację przybyli zaproszeni goście, a wśród nich pani senator RP Maria Pańczyk – Pozdziej, burmistrz Tarnowskich Gór – Arkadiusz Czech, były starosta tarnogórski Józef Korpak, czy prof. dr hab. Jerzy Paszek.
Zabierając głos, burmistrz Arkadiusz Czech, życzył słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, żeby zawsze odnajdywali w sobie wolę działania i energię potrzebną do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Z kolei senator Maria Pańczyk- Pozdziej, podkreśliła, jak ważne są więzi międzyludzkie i tworzenie tej atmosfery działań podejmowanych przez ludzi w wieku dojrzałym.
„Ekologia w różnych odsłonach” to temat wykładu panelowego, którego wysłuchali studenci Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Było to spotkanie ze znawcami ważnego dla współczesnego świata problemu, ale także okazja do refleksji na temat odpowiedzialności w kategorii „grzechu ekologicznego”. O problemie ekologii z punktu widzenia młodego naukowca, biologa, mówił Piotr Cuber, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego specjalizujący się w zakresie biologii medycznej. Młody naukowiec swoje wystąpienie zatytułował „Symbioza i inne zależności w świecie żywym”, dając tym samym teoretyczne podstawy do pokazania bardzo szerokiego zakresu tematycznego problemów, którymi zajmuje się ekologia.
Na problemach ekologii powiatu tarnogórskiego skupił się wicestarosta Andrzej Pilot, który pełnił w minionych latach funkcję wiceprezesa w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, odpowiadając za ochronę atmosfery, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, ochronę ziemi, gospodarkę wodną i ochronę wód. Wicestarosta Andrzej Pilot zwrócił uwagę nie tylko na najbardziej znane szerszej opinii publicznej problemy likwidacji dawnych Zakładów Chemicznych, ograniczania emisji szkodliwych substancji w Hucie Miasteczko Śląskie ale także na bardzo ważny problem usuwania szkodliwego dla zdrowia azbestu, czy też edukację ekologiczną. Wykładowca zwrócił także uwagę na proekologiczne programy prowadzone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wiążą się z dofinansowywaniem działań samorządów lokalnych. Pochwalił działania burmistrza Tarnowskich Gór w zakresie pozyskiwania środków na takie projekty i prowadzenie tzw. inwestycji ekologicznych.
Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP i były minister transportu miał za zadnie podzielić się obserwacjami bezpieczeństwa środowiska naturalnego i funkcjonowania tzw. prawa ekologicznego w kontekście problemów związanych z budowaniem autostrad. Poseł Jerzy Polaczek wyznaczył ramy swojego wystąpienia w hasłach: środowisko, transport, człowiek. Mówił o polskich prawnych aspektach ochrony środowiska i dyrektywach Unii Europejskiej, do których trzeba było się dostosować, zwracając uwagę na wielorakość własnych działań w okresie sprawowania urzędu ministerialnego. Przypomniał także własną inicjatywę jeszcze z 2004 roku o potrzebie nowelizacji ustawodawstwa w sprawie zarządzania kryzysem powodziowym.
Wykład panów: Jerzego Polaczka, Andrzeja Pilota i Piotra Cubra został przyjęty przez słuchaczy z wielkim zainteresowaniem, bo nikt bardziej niż dojrzali ludzie „uprawiający ogród ziemi” jest świadomym zagrożeń jakie niesie cywilizacja.
Studenci Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku poznali więc w dużym skrócie trzy aspekty najbardziej palącego problemu współczesności – konieczności bezwzględnego ratowania środowiska naturalnego. Paradoksalnie można podsumować wykład stwierdzeniem, że „Najbardziej palącym problemem w dziedzinie ochrony przyrody jest obrona naszego gatunku przed nim samym”.