Styczeń 2025

Wydarzenia w Muzeum Tarnogórskim w styczniu 2025

12 stycznia 2025 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

„Pijak, kogut i beczka po oleju – Boże Narodzenie według szopkarzy z różnych stron świata”

Chcąc przedłużyć atmosferę Świąt, zapraszamy na opowieść o bożonarodzeniowej szopce, o jej historii, tradycjach z nią związanych, a także o jej miejscu we współczesnym świecie. I choć punktem wyjścia naszej opowieści jest szopka Jerzego Liska, w której autor zawarł tarnogórskie wątki, na spotkaniu przyjrzymy się bliżej również szopkom z odległych zakątków świata. Czy tak bardzo różnią się one od naszej śląskiej betlyjki?

Prowadzenie: Joanna Kryszka – etnolożka, muzealniczka, kustosz w Dziale Etnografii Muzeum w Tarnowskich Górach, autorka i współautorka wystaw etnograficznych

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

19 stycznia 2025 roku (niedziela), godz. 11:00–12:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Koncert pod Renesansowym Stropem „W rytmie walca”

Szczegóły wkrótce

Bilety: 25 zł (dostępne od 2.01.2025; możliwość rezerwacji z obowiązkiem zapłaty przelewem: edukacja@muzeumtg.pl od 2.01.2025 do 15.01.2025)

Liczba miejsc ograniczona

 

19 stycznia 2025 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

„Dwie Marie Kazimiery Sobieskie – mamusia i wnusia” – wykład prof. dr hab. Aleksandry Skrzypietz

Maria Kazimiera Sobieska była żoną Jana III Sobieskiego i matką czwórki dzieci, które dożyły dorosłości. Para królewska doczekała się wnuczek i miała szczęście je oglądać, brać na ręce, bawić się z nimi. Takiego przypadku nie było w Polsce od ponad stu lat. Druga z dziewczynek była imienniczką królowej i jej ulubienicą. Owdowiała monarchini zabrała małą Marię Kazimierę do Rzymu, gdzie chciała spędzić Rok Jubileuszowy. Wkrótce okazało się, że babcia i wnuczka pozostaną w Wiecznym Mieście dłużej. Dziewczynka tęskniła do rodziców, ale ojciec nie zgodził się na jej powrót do domu, więc pozostała u boku królowej do końca jej życia: razem przeniosły się do Francji i dopiero stamtąd – po śmierci babki – dorosła już panna wróciła na Śląsk. Listy królowej pokazują jej zaangażowanie w edukację wnuczki, dumę z wychowanicy i miłość, którą do niej żywiła, a także wzajemność, jaką wzbudziła w dziecku.

Prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz – bada stosunki polsko-francuskie w XVII i XVIII wieku, funkcjonowanie dworu królewskiego w epoce nowożytnej, dzieje i znaczenie polityczne rodu Sobieskich oraz rolę kobiet w przemianach społeczno-politycznych w epoce nowożytnej, a także pozycję i wpływy kobiet na Śląsku na przełomie XIX i XX wieku. A

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

26 stycznia 2025 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Finisaż wystawy „Sedno. Jerzy Lisek – rzeźba”

Szczegóły wkrótce

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Szczegóły na www.muzeumtg.pl

Opublikowane: 5 stycznia 2025