7 października 2024

Nowy rok akademicki rozpoczęty

7 października uroczystym hymnem akademickim  „Gaudeamus igitur” tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 18. rok akademicki 2024/2025. Uroczystość odbyła się w  Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w Kompleksie Zamkowym „U Wrochema” w Starych Tarnowicach, bo tylko tu znajduje się sala mogąca jednorazowo pomieścić ponad trzystu studentów i gości honorowych.

Na to ważne dla UTW wydarzenie przybyła wiceburmistrz Tarnowskich Gór Jolanta Tuszyńska, przedstawiciele władz powiatu: wicestarosta Anna Kubica   i członkowie Zarządu Dariusz Szopa oraz  Dariusz Wyspoł , przewodniczący Rady Powiatu,  Przemysław Cichosz, dyrektorka MBP Agnieszka Rudawska i właściciel Wydawnictwa Almaz Aleksander Kusz; i jak żartobliwie zauważył poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski- towarzyszy on członkom TS-UTW prawie od początku, a UTW jest prawie w wieku jego starszej córki. Na uroczystość przybyli także Zuzanna Geilke- członek Ekspertów ds. Polityki Senioralnej  przy Wojewodzie Śląskim oraz słuchacze z zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Piekar Śląskich i Bytomia. Goście życzyli wszystkim senioralnym studentom dużo zdrowia, energii w podejmowaniu działań i licznych sukcesów; na zachętę Przewodniczący Rady Powiatu przekazał studentom wielką tradycyjną tytę słodkości.

I jak tradycyjnie każdego roku- prezes TS-UTW Magdalena Latacz odebrała od nowo przyjętych studentów uroczyste ślubowanie. A ponieważ rozpoczęcie 18. roku działalności TS-UTW sprzyja spojrzeniu na sens i idee funkcjonowania takich senioralnych uczelni, to sekretarz TS-UTW Stanisława Szymczyk przedstawiła historię powołania pierwszego w Europie uniwersytetu trzeciego wieku w 1973 w Tuluzie i pierwszego w Polsce w 1975 roku w Warszawie. Przypomniała twórców tej idei: profesora Pierre Vellasa i profesor Halinę Szwarc, ilustrując także danymi GUS o działalności uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce.

Oczywiście w prezentacji pokazano historię tarnogórskiej senioralnej uczelni, która integruje całe społeczeństwo lokalne, podejmując wiele działań wspólnie z młodzieżą szkolną, instytucjami kultury i inn ymi organizacjami. Receptą na życie, sensem misji UTW mogą być słowa Henry’ego  Forda: „Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, czy to w wieku dwudziestu, czy osiemdziesięciu lat. Każdy, kto kontynuuje naukę, pozostaje młody.”

I o tym, że nauka towarzyszy nam także w mobilności zagranicznej opowiedziała w swojej prezentacji grupa słuchaczy, która wróciła z edukacyjnej odysei z Erasmusem+ na Kretę.

To pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim, pełne przecież refleksji można podsumować słowami Michela de Montaige’a: „Wartość życia nie zależy od jego długości, ale od jego wykorzystania”.

 

Tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW
Zdjęcia: Krzysztof Nikiel
Opublikował:KN

Opublikowane: 9 października 2024