Proces kanonizacyjny w przeszłości i obecnie. Wykład o historii procesu kanonizacyjnego wygłosił 28 lutego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW mgr prawa kanonicznego ks. Jacek Ligarski, kapelan GCR „Repty” oraz Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. Historia orzekania świętości przez Kościół jest bardzo ciekawa, a procedury skomplikowane i budzące różne niedomówienia. To właśnie atmosfera związana z procesem kanonizacyjnym Jana Pawła II jest najlepszą okazją, aby popatrzeć na procedury prawne ważnych z perspektywy całego Kościoła aktów orzekania o świętości.
Wykładowca przedstawił główne elementy takiego procesu w perspektywie historycznej. W swoim wykładzie ks. Jacek Ligarski zwracał uwagę na konieczność rzetelnego postępowania procesu dowodowego prowadzonego przez kolejne instancje, by zebrać niepodważalne dowody. Omówienie dosyć żmudnej procedury prawnej pomogło zapewne słuchaczom zrozumieć, dlaczego tak długo to wszystko trwa. Tym bardziej, że wypowiedzi w mediach, jak to obserwowaliśmy podczas procesu kanonizacyjnego Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II, bardzo często mijały się z prawdą, zaznaczył na wstępie wykładu ks. Jacek Ligarski.
No cóż, emocje towarzyszące wynoszeniu na ołtarze osoby Jana Pawła II, z którym w większości czujemy się związani nie tylko wspólnym pochodzeniem, ale także historycznymi doświadczeniami, są najlepszą okazją , by przyjrzeć się procedurze formalnej wyróżniania i orzekania świętości w Kościele Katolickim. Zwłaszcza, że we współczesnym świecie do wielu wartości podchodzi się dość sceptycznie.
Ksiądz Jacek Ligarski, pokazał w swoim wykładzie jak na przestrzeni wieków zmieniała się procedura orzekania o świętości i dlaczego współczesne procedury są tak radykalne i skrupulatne. Otóż okazuje się, że w początkach Kościoła, w średniowieczu, to głównie ludzie decydowali o uznaniu osoby za świętą i niestety nie zawsze był to dobry wybór. Dlatego, że nie zawsze badano całość życia i działania osoby, którą otaczano kultem. Nowa procedura uznawania wyjątkowości osób uznawanych za święte rozpoczyna się od XIII wieku i ulegała pewnym modyfikacjom prawnym, by przeprowadzić proces niepodważalny. Procedura beatyfikacji, czy kanonizacji trwa bardzo długo ze względu na konieczność zgromadzenia wielu dokumentów, przesłuchania wielu świadków i zweryfikowania dowodów. Tomy akt muszą być tłumaczone i weryfikowane, a każdy etap procesu musi się uprawomocnić. Słuchacze wykładu poznali więc kolejne etapy postępowania beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Zadali wykładowcy ks. Jackowi Ligarskiemu pytanie, czy może się zdarzyć, że 1 maja Benedykt XVI ogłosi Jana Pawła II świętym, kto decyduje o tym jaki ma być wizerunek świętego, czy komuś odebrano chwałę świętości i wiele jeszcze innych. Wykład wywołał sporo emocji związanych z ogromnym zainteresowaniem procesem kanonizacyjnym Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II, ale także historią Kościoła i zapewne ogólną chęcią poznania życia patronów imion, które nosimy. Patroni imion stali się więc także przedmiotem dyskusji, po pytaniu słuchacza jakie znaczenie ma noszenie imienia świętego.
Wykład ks. Jacka Ligarskiego pozwolił słuchaczom poznać w dużym skrócie historię procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, dowiedzieć się kim są Doktorzy Kościoła. Prowokował do refleksji nad wpływem osób wyjątkowych, uznawanych przez Kościół za szczególne autorytety – za święte. Co ciekawe, świat współczesny, w którym bardziej lansuje się super i hiper „gwiazdy” show biznesu i sportu jakby na przekór tym trendom żywo interesuje się i dyskutuje o świętych Kościoła. I zapewne taka postawa znajduje uzasadnienie w słowach Jana Pawła II: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.