13.12.2010 WYKŁAD BOGUMIŁY MIKI

Rok Chopinowski w Tarnowskich Górach. Muzyka z ukrytym znaczeniem. 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina to tytuł wykładu, który wysłuchali 13 grudnia studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW. O Chopinie, jego życiu i twórczości opowiadała dr Bogumiła Mika teoretyk i socjolog muzyki, adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i prodziekan Wydziału Artystycznego ds. Naukowo – Artystycznych. Rok 2010 decyzją Sejmu i Senatu ogłoszono Rokiem Chopina w związku z 200. rocznicą urodzin artysty.
W Polsce obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 uroczyście zainaugurowano 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tarnogórskie Stowarzyszenie – Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosiło swoich słuchaczy i sympatyków na wykład o twórczości tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, jakby na podsumowanie tych wszystkich wydarzeń artystycznych, w których każdy mógł uczestniczyć. Tych wielkich jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Chopina i tych małych, jak koncerty, które dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowała Maria Jankowska, dyrektor tarnogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego.

Muzyka z ukrytym znaczeniem – muzyka Fryderyka Chopina, należy do tej kategorii muzyki, która inspiruje, prowokuje i ciągle zachwyca nawet mało wyrobionych odbiorców. Ba, jest to zapewne muzyka szczególna, o której patetycznie acz żartobliwie pisał wybitny polski poeta Jan Twardowski: Choć piórem nie zapiszesz, maszyną nie wystukasz – To wszystko trwa jak Chopin, którego Pan Bóg słucha.

 

Doktor Bogumiła Mika opowiadała w swoim wykładzie o legendzie polskiego kompozytora, tajemnicach muzyki i życia, miłości i zagadkowej śmierci. Wykład, ilustrowany pięknymi nagraniami utworów romantycznego wirtuoza fortepianu, przybliżał słuchaczom zagadkowe brzmienia chopinowskiej tonacji. Szczególnie dr Mika podkreślała romantyczną biografię kompozytora, jego związki z kobietami i sensacyjne odkrycia dotyczące śmierci Chopina. Obraz śmierci poety umierającego w swoim paryskim mieszkaniu przy Placu Vendôme utrwalił romantyczny poeta Cyprian Kamil Norwid w wierszu Fortepian Chopina, znanym wszystkim z kanonu szkolnych lektur. Uważano, ze Chopin umarł na gruźlicę płuc i krtani. Ostatnio jednak pojawiła się zaskakująca hipoteza, że przyczyną jego śmierci mogła być mukowiscydoza. Wykładowczyni przypomniała także, że pogrzeb geniusza muzyki odbył się na paryskim cmentarzu Pére-Lachaise. Natomiast zgodnie z ostatnią wolą Fryderyka Franciszka Chopina, jego serce zostało przywiezione przez siostrę do Warszawy. Urna z sercem została wmurowana w jeden z filarów kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Wykład doktor Bogumiły Miki stal się pretekstem do żywej dyskusji o muzyce Chopina, fenomenie jego popularności na całym świecie, zwłaszcza w Japonii i Chinach . Wykład był także okazją do porozmawiania o sztuce tzw. wysokiej i komercjalizacji sztuki, co zdaniem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku kryje wiele niebezpieczeństw. Takie pytanie postawił także przywoływany już poeta Jan Twardowski: Co będzie z ludzką sztuką przy strasznym końcu świata, gdy trąba groźnie zabrzmi. Na przykład, co z Chopinem? Wykład dr Bogumiły Miki pokazał wielkość polskiego kompozytora i zapewne odpowiedź dał także poeta słowami: to wszystko trwa jak Chopin. Wielka sztuka jest wartością samą w sobie, ale, jak podkreślała dr Mika, musi być pielęgnowana i właściwie pokazywana.

Wykład dr Bogumiły Miki, teoretyka i socjologa muzyki, pozwolił słuchaczom poznać w dużym skrócie niezwykłą biografię Fryderyka Chopina oraz jego wpływu na kształt muzyki europejskiej. Pozwolił także popatrzeć na genialnego kompozytora jak na człowieka nieszczęśliwego, zagubionego w świecie uczuć, muzyki i historii… Prowokował do refleksji nad wpływem muzyki i sztuki na czasy współczesne. Pokazywał jak często wielcy znani pozostają nieznani …

Opublikowane: 8 grudnia 2011