Nowe horyzonty technologii IT
Spotkanie z informatykiem, mgr. inż. Marcinem Frystackim było dla słuchaczy UTW okazją do poznania nowych horyzontów technologii IT i uświadomieniem sobie, że żyjemy już w czasach cyfrowego totalitaryzmu. Korzystając na co dzień z technologii IT, bez wątpienia narzędzi bardzo ułatwiających nam życie, coraz bardziej odczuwamy zagrożenia. Problem cyberbezpieczeństwa jest dla nas już tak ważny, że potrzeba doskonalić na bieżąco umiejętności korzystania z różnego rodzaju technologii informatycznych, w tym z usług on-line.
Wykładowca pokazał więc na wybranych przykładach, jak kontrolować wiarygodność internetowego konta bankowego, jak dbać o bezpieczeństwo hasła do poczty elektronicznej, czy też facebooka i jakie mogą być konsekwencje dostania się tych informacji w niepowołane ręce. Pokazał także jak radzić sobie, kiedy otrzymujemy „podejrzany” SMS; i tu podał waży telefon CERT POLSKA (799-448-084 lub 80-80), na który trzeba/ można przesłać taką informację. CERT to jest oficjalny zespół powołany już w 1996 roku do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. Wszystkie informacje, przekazane przez użytkowników sieci, mogą posłużyć do zidentyfikowania różnego rodzaju przestępstw internetowych, które dotykają już ponad połowę użytkowników. Możemy więc swoim działaniem budować bezpieczeństwo użytkowania tych urządzeń. Wniosek Wykładowcy, że bezpieczeństwo w Internecie jest względne na pewno zmusza nas do uważnego i rozsądnego korzystania z wielu różnych ofert IT. A że są one nieograniczone i nawet uzależniające pokazał w części wykładu dotyczącej sztucznej inteligencji. AI to termin/ hasło, które zostało słowem roku 2023 w plebiscycie językowym organizowanym już od kilkunastu lat przez Uniwersytet Warszawski.
No i spotkaliśmy się ze sztuczną inteligencją, pytając ją o tarnogórski uniwersytet trzeciego wieku, prosząc o obraz tarnogórskiego rynku i kilka innych spraw jak np. przepis na pączki i kreple. Wykładowca pokazał, jak można skorzystać z darmowej platformy ChatGPT, żeby uzyskać dostęp do sztucznej inteligencji. Ta część wykładu, rozmowy ze sztuczną inteligencją była doskonałą zabawą, budzącą i podziw, i trochę przerażenie dokąd zmierza technika i kiedy, a może już, stanie się niebezpieczna dla normalnego, interpersonalnego, funkcjonowania nas i społeczeństwa. Wykładowca zwrócił także uwagę jak różne manipulacje „umiejętnościami” AI mogą zostać wykorzystane w sposób niebezpieczny dla nas; jak mogą stać się niebezpiecznym narzędziem społecznym i politycznym.
Wśród wielu informacji o możliwościach technologii IT wykładowca, Marcin Frystacki, zaprezentował słuchaczom UTW te, które są najbardziej przydatne w codziennym funkcjonowaniu w świecie już cyfrowego totalitaryzmu. Podsumował swój wykład refleksją, że horyzont nowych technologii IT ciągle się przesuwa i tak do końca nie wiemy co tam jest.
Można powiedzieć, że wykład „Nowe horyzonty technologii IT” uświadomił nam, że Internet wprowadza nas w pułapki- umiejętnie manipuluje i wykorzystuje ludzką próżność.
Czy uświadomią nam to takie refleksje :
- Chodzi o to, żeby na Twitterze pisać o tym, co się robi na Facebooku, a na Facebooku pisać o tym, co się robi na blogu, a na blogu pisać, o tym, co się robi na swojej stronie internetowej. Tam z kolei pisze się o tym, co się robi w realu, a o realu pisze się na Twitterze. O to chodzi!
(Piotr Czerwiński, Pigułka wolności)
- ..obecnie, w epoce braku zahamowań, żaden szczegół z życia nie wydawał się zbyt prozaiczny czy poniżający, żeby się nim podzielić. W erze Internetu ważniejsze jest życie głośne niż życie godne… Gdyby Kartezjusz żył dzisiaj, mógłby napisać: tweetuję, więc jestem!
(Daniel Silva, Wielki skok)
Stanisława Szymczyk – sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
Zdjęcia: Krzysztof Nikiel, Stanisława Szymczyk