25 października słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku realizowali projekt kulturalno – edukacyjny „Dziedzictwo kulturowe Śląska. Pałace i zamki” w formie wycieczki kulturoznawczej do Pszczyny. Projekt zrealizowano przy wsparciu Starostwa Powiatowego środkami pozyskanymi z konkursu dla organizacji pozarządowych. Wzięło w nim udział 77 dojrzałych studentów i 8 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych ze swoją opiekunką. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum Prasy Śląskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów Pszczyńskich.
Wizyta w zamku książąt pszczyńskich była żywym dopełnieniem wykładów dra Arkadiusza Kuzio – Podruckiego na temat historii śląskich rodów. Pszczyńskie Muzeum Zamkowe dostarcza bardzo ciekawej wiedzy – sprzęty są tu, jak w mało którym muzeum, w 80 % autentyczne. Tym bardziej z ciekawością ogląda się te wspaniałe wnętrza, których urok jest dopełniany widokami z okien na okalający park. I o ile zamek pszczyński jest dosyć znany i część słuchaczy była tu już, o tyle większość po raz pierwszy zwiedzała Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Ciekawe zbiory, dokumentujące historię śląskiej prasy, stare maszyny drukarskie, gabinet Wojciecha Korfantego, twórcy najpopularniejszych gazet polskich na Śląsku „Górnoślązaka” i „Polonii”, były dla uczestników wyprawy prawdziwą ciekawostką na temat kultury śląskiej.
Muzeum Prasy Śląskiej założone zostało w 1985 roku przez Aleksandra Spyrę. W tym roku muzeum obchodzi jubileusz 25-lecia powstania i wizyta tarnogórzan była niejako urodzinowa. Tak też zresztą potraktowano słuchaczy TS – UTW, gościnnie – specjalnie udostępniając muzeum, mimo że był to dzień, w którym obiekt nie jest dostępny dla publiczności. Przeżyciem nie lada dla każdego było także zwiedzanie dawnej oficyny typograficznej, gdzie przy zabytkowej prasie każdy mógł poczuć się jak XIX – wieczny drukarz i samodzielnie wytłoczyć pamiątkowy druczek- ciekawą kartę. Wizyta w Pszczynie nie mogła zakończyć się bez odwiedzin w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Żubry są na trwale wpisane w historię tego miasta za sprawą księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga von Pless. Żubry w lasach pszczyńskich żyją od blisko 150 lat, a trafiły na Śląsk z Puszczy Białowieskiej w roku 1865. Miały uświetniać wspaniałe łowy, z których słynęło księstwo pszczyńskie i świadczyć o zamożności księcia. Słuchacze UTW mieli okazję podziwiać nowego potomka pszczyńskiej linii żubrów PL, dla którego trzeba wymyślić imię. Konkurs na imię miesięcznego żubrka rozbudził i inwencję tarnogórzan. Kto wie, może to właśnie uczestnicy wycieczki tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygrają konkurs ogłoszony przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na imię małego żubra. Jego mamą jest czternastoletnia PLISTA, a tatą dwunastoletni PLAWIANT, zaś imię malucha musi rozpoczynać się od liter PL znaczącej pszczyńską linię żubrzego rodu. Nie jest to jedyny konkurs, w którym mogą wziąć udział uczestnicy projektu TS – UTW. Jest jeszcze okazja do konkursowego pokazania zdjęć, które robiono podczas wycieczki.
W statutowej działalności Tarnogórskie Stowarzyszenie – Uniwersytet Trzeciego Wieku zapisało, między innymi, potrzebę budzenia zainteresowań historią i kulturą regionu, historią śląskiego dziedzictwa oraz rozwijanie współpracy międzypokoleniowej: seniorów i młodzieży szkół tarnogórskich. I takie spotkania – wspólne wycieczki uczą wzajemnie wymiany doświadczeń i tworzenia więzi międzypokoleniowych – przekazywania poczucia dumy z kultury narodowej. Jeśli pierwsze dni listopada nastrajają nas refleksyjnie, uświadamiając nieuchronne przemijanie, to tym bardziej potrzeba pamiętać o tym wszystkim co po nas pozostaje. Dziedzictwo kulturowe jest tym skarbem, o którym musimy pamiętać, bowiem przekazujemy je następnym pokoleniom. I jak kiedyś powiedział pisarz i działacz społeczny Jerzy Waldorff: Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz z pielęgnowania tradycji i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu.