Uroczystym Gaudeamus igitur studenci tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli rok akademicki 2010/2011. Inauguracja miała miejsce 4 października w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego. Uczestniczyli w niej licznie studenci, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu. Dr Michał Sporoń, witając gości, podkreślił kreatywność studentów i życzył im, by kolejny, czwarty już rok akademicki był równie ciekawy jak poprzednie.
Zadowolenia ze wspólnych działań w Uniwersytecie Trzeciego Wieku życzyli dojrzałym studentom przedstawiciele władz powiatu, wicestarosta Artur Maligłówka, członek Zarządu Powiatu ds. edukacji Sławomir Wilk i przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Fiała. Burmistrz miasta Arkadiusz Czech, który z powodu pilnych spraw nie mógł być obecny na inauguracji, przekazał życzenia dojrzałym studentom, jako współpatron, obok starosty Józefa Korpaka, Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku, by czwarty rok działalności był równie intensywny i twórczy, i dawał satysfakcję z podejmowanych działań. Wykład inauguracyjny zatytułowany: „Walka o polskie interesy w Parlamencie Europejskim” wygłosił dr Marek Migalski, politolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, znany wszystkim komentator polityczny.
Dr Marek Migalski już na wstępie podkreślił, że chodzi o walkę w dobrym tego słowa znaczeniu. Pokazał na czym polega dbałość o polską rację stanu i jakie ma w tym zakresie możliwości europoseł. W dyskusji, bo wykład miał formę interaktywną, okazywało się, że to raczej rząd ma większe możliwości zabiegania i chronienia naszych narodowych interesów. Wyjaśnił to na przykładzie opodatkowania vatem wydawnictw książkowych, o co pytała pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Komenderska. Dr Marek Migalski wykazywał w swoim wykładzie, jakie są plusy i minusy naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Wyjaśniał, czy Polsce opłaca się być w UE. Tłumaczył, jakie są skuteczne środki do osiągania interesów narodowych. Bardzo dużo miejsca w swoim wykładzie poświęcił polityce demograficznej, pokazując jej wpływ na naszą pozycję, siłę w Unii Europejskiej jako 6. państwa. Słuchacze pytali o system edukacji, politykę prorodzinną , projekty ekologiczne i programy sprzyjające młodym ludziom zdobywać wiedzę, ale także o kwestie finansowania ze środków UE różnych inicjatyw społecznych i gospodarczych.
Doktor Migalski, podkreślał słuchaczom, że to od nich jako wyborców zależy kto ich reprezentuje w Parlamencie Europejskim, ale także we władzach samorządowych i państwowych.
Czas nie pozwalał europosłowi dr. Markowi Migalskiemu na rozwinięcie wielu postawionych pytań. Przyobiecał jednak, że postara się jeszcze kiedyś spotkać ze studentami Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Uroczystą inaugurację uzupełnili artystycznie swoim występem uczniowie II LO im. S. Staszica. Szczególne podziękowania należą się pani Marii Jankowskiej dyrektorce Państwowej Szkoły Muzycznej, która wspomogła organizacyjnie TS – UTW w przygotowaniu spotkania inaugurującego czwarty rok działalności tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczystość nasuwa refleksję, którą wyraża myśl chińskiego filozofa Konfucjusza, przypisującego ogromną rolę w kształtowaniu ładu społecznego, ładu ducha i serca – wykształceniu, głoszącą: Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już masz. Spotkanie dowodzi, że dojrzali mieszkańcy naszego powiatu są ludźmi kreatywnymi, ceniącymi czas i realizują także i myśl zapisaną w słowach Syma C’iena, że trudno uchwycić właściwy czas, lecz łatwo go przegapić.