21.06.2010 ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2009/2010

Uroczyste zakończenie trzeciego roku akademickiego uczelni dojrzałych mieszkańców naszego powiatu miało miejsce 21 czerwca w auli II LO im. S. Staszica. Było to spotkanie wielopokoleniowe, bowiem brali w nim udział licznie przybyli studenci, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz grupa dzieci ze Świetlicy Środowiskowej TPD, nad którą patronat sprawuje Burmistrz Tarnowskich Gór. Starosta Powiatu Tarnogórskiego Józef Korpak w swoim wystąpieniu, pogratulował studentom determinacji w rozwijaniu pasji i, jak żartobliwie podsumował trzyletnią działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dotrwania do licencjatu. Jako jeden z inicjatorów powołania Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku starosta podkreślał jego osiągnięcia i sukcesy studentów.
Burmistrz miasta Arkadiusz Czech, przywołując słowa niemieckiego matematyka i filozofa epoki oświecenia Georga Christopha Lichtenberga: Pierwszy krok do mądrości – wszystko oskarżać, ostatni – pogodzić się ze wszystkim, życzył dojrzałym studentom, jako współpatron, obok starosty Józefa Korpaka, Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego, Wieku, by zawsze aktywnie byli obecnymi w życiu swojego środowiska. Burmistrz Arkadiusz Czech szczególnie serdecznie pogratulował, wręczając pamiątkowy album, najstarszemu studentowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku, panu Alfredowi Gedydze, który 5 czerwca skończył 92 lata. Burmistrz podkreślił, że gratuluje dojrzałym studentom odkrywania nowych dróg i umiejętności cenienia wartości otaczającego świata. Studenci przyjęli także gratulacje i życzenia od przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Fiały, który podkreślił rangę działania Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW, mówiąc: pozytywne informacje o Was wychodzą już daleko poza powiat.
Bardzo wzruszające było wystąpienie najstarszego studenta UTW pana Alfreda Gedygi, który podziękował wszystkim, władzom miasta i powiatu, zarządowi Stowarzyszenia i wszystkim, z którymi spotyka się od lat trzech, za to właśnie bycie razem i możliwość poznawania zmieniającego się świata.


Gośćmi szczególnymi tego spotkania były dzieci ze Środowiskowej Świetlicy TPD, które już wcześniej brały udział w organizowanym przez TS – UTW „Pikniku ze Skarbnikiem” w Kopalni Zabytkowej. Dzieci swoje wrażenia utrwaliły w pięknych pracach plastycznych, które zaprezentowano w czasie tego uroczystego popołudnia. Oczywiście młodzi artyści zostali nagrodzeni i z rąk władz miasta i powiatu odebrali drobne upominki.
Wykład „My som stond – o śląskości w eterze”, kończący bardzo pracowity rok akademicki 2009/2010 wygłosiła dr Anna Musialik, redaktor Radia Katowice.
Dr Anna Musialik swój wykład rozpoczęła od żartobliwego stwierdzenia: „ja jestem stond”, podkreślając jak wiele o naszym życiu i pasjach decyduje miejsce urodzenia , ale i szkoła, w której uczy się poznawać świat, choć przede wszystkim przecież siebie. Mówiąc o swojej pracy- pasji, podkreśliła jak wiele zawdzięcza senator Marii Pańczyk – Pozdziej, która zaraziła ją ideą odkrywania dziedzictwa śląskiego w Ameryce. Mówiąc o swojej pracy dziennikarskiej nie omieszkała przypomnieć Stanisława Ligonia – patrona Radia Katowice, wspaniałego człowieka, dziennikarza, patrioty. O jego oddziaływaniu na słuchaczy świadczy przypomniana przez dr Annę Musialik historia ogłoszenia społecznej zbiórki na zakup karabinu dla polskiego wojska. Ligoń w sierpniu 39 roku zaapelował do słuchaczy Radia Katowice o datki na zakup karabinu- nazbierali na czołg. Taka anegdota o patronie tej śląskiej rozgłośni zobowiązuje dziennikarzy do rzetelnej pracy . Z tego przekona
nia zrodziła się zapewne cykliczna audycja „Ligoniowe Radio”, poświęcona problemom współczesnego Śląska, którą redaktor Anna Musialik prowadzi z red. Henrykiem Grzonką. Najżywiej słuchacze przyjęli część wykładu- opowieści o idei i treści audiobooku „My som stond”, audioksiążki, której dr Anna Musialik jest współautorką, a poświęconej kulturze śląskiej. Mogli więc studenci posłuchać kilku fragmentów, żeby przekonać się jak ciekawy jest taki przekaz zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia.
Dr Anna Musialik odpowiadała na wiele pytań, dotyczących nie tylko Radia Katowice, ale i problemów związanych z dziedzictwem kulturowym. Mówiła o różnych projektach realizowanych w Radiu Katowice, o swojej pracy dziennikarskiej, przygotowywanej książce…
Wykład musiał się zakończyć obietnicą, że doktor Anna Musialik znajdzie czas dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW w nowym roku akademickim, żeby rozwinąć tematy i dokończyć dyskusję, w której wzięli udział studenci, ale także starosta Józef Korpak, burmistrz Arkadiusz Czech i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Joachim Ganszyniec. Owacją nagrodzono wystąpienie Joachima Ganszyńca, który na koniec swojego wystąpienia wygłosił gwarą monolog „Klachule”.
Na zakończenie spotkania Zarząd Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW podziękował za pomoc i współpracę przedstawicielom władz miasta i powiatu, a także osobom życzliwie wspomagającym działania na rzecz dojrzałych mieszkańców naszego miasta – w tym pani Alicji Kosibie – Lesiak – radnej Rady Miejskiej, panu Markowi Kandzi – prezesowi TSMZT.
Studentom zaś wręczono indeksy z zaliczonym kolejnym rokiem akademickim.

Opublikowane: 7 grudnia 2011