Grudzień 2022

Rozpoczynamy realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską , w ramach programu Erasmus+ „ICT i nowe technologie gwarancją rozwoju UTW”

ICT i nowe technologie gwarancją rozwoju UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje projekt „ICT i nowe technologie gwarancją rozwoju UTW” współfinansowany przez Unię Europejską. Projekt o nr 2022-1-PL01-KA122-ADU-000072713 jest realizowany w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób.

W projekcie założono udział 16 przedstawicieli organizacji w zagranicznym kursie w Grecji. Uczestnikami projektu będzie kadra zarządzająca, edukacyjna i szkoleniowa Tarnogórskiego UTW. Kurs „Wdrażanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz nowych technologii do procesu nauczania i edukacji” zostanie zorganizowany w terminie 15.05.2023 – 26.05.2023 (+2 dni podróży). Partnerem projektu jest organizacja Knowledge, Health & Education posiadająca doświadczenie w realizacji kursów i szkoleń.

Powodem przystąpienia do realizacji projektu są niskie kwalifikacje, związane z niewystarczającymi umiejętnościami posługiwania się nowymi technologiami komunikacyjno-informacyjno-cyfrowymi. W XXI w. braki te, charakterystyczne dla środowisk senioralnych, sprawiają, że grupa ta znajduje się w obszarze defaworyzowanym. Dzięki zdobytej wiedzy i nowym umiejętnościom uczestnicy będą skuteczniej realizować cele statutowe swojej organizacji.

Organizacja pragnie podnieść kompetencje swojej kadry, w taki sposób, aby wpisywały się one w wymagania nowoczesnego funkcjonowania podmiotów w Europie i świecie. Działalność informacyjna przy użyciu nowoczesnych technologii we współczesnym świecie społeczeństwa informacyjnego jest istotnym elementem funkcjonowania każdej organizacji, która dąży do poszerzania obszaru swoich działań. W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, ważna jest nie tylko umiejętność korzystania z narzędzi oferowanych przez ICT, ale istotna jest również podmiotowość (organizacji), którą osiąga się m.in. poprzez skuteczną komunikację oraz informowanie o realizowanych działaniach. Do wymogu znajomości urządzeń ICT oraz języka obcego dochodzi więc konieczność wzmocnienia działalności promocyjnej, informacyjnej i edukacyjnej. Nabycie umiejętności zarządzania mediami komunikacyjnymi przyczyni się do zwiększenia skuteczności działań każdej z organizacji, do poszerzenia grona ich odbiorców oraz uczestników działań, jak również wzmocni nowoczesny wymiar konkurencyjności organizacji, poprzez aktywne uczestnictwo w przestrzeni Internetu.

Opublikowane: 20 grudnia 2022