Ojciec medycyny, Hipokrates, twierdził, że : Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.” Świadomi tego są studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku i kierując się hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem” zaproszono do wygłoszenia wykładu psychiatrę lek. med. Krzysztofa Świerzego. Spotkanie z psychiatrą lek. med. Krzysztofem Świerzym było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do poznawania trudnych związków zdrowia psychicznego ze zdrowiem fizycznym. Spotkanie także zapewne stanie się pretekstem do refleksji na temat własnego zdrowia i zdrowia najbliższych. Według opinii Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego zaburzenia psychiczne, wzrastające problemy zaburzeń w strefie emocjonalnej i depresji, zwłaszcza po pandemii COVID-19,są dla wszystkich zagrożeniem.
Doktor Krzysztof Świerzy podkreślił w swoim wykładzie: „Więcej ostatnio mówi się o depresji, dzięki czemu osoby dotknięte przygnębieniem lub lękiem nie obawiają się już tak zgłoszenia do lekarza psychiatry. Mniej się mówi o tym, że z niektórymi objawami psychicznymi warto się również zgłosić do lekarza ogólnego, ponieważ mogą zwiastować zaburzenia zdrowia fizycznego. Niedużo osób wie również, że wiele powszechnych zaburzeń psychicznych, z depresją włącznie, może prowokować objawy z zakresu zdrowia fizycznego, z którymi poradzić sobie może jedynie psychiatra. Trudno w takim razie oczekiwać od pacjenta, że będzie w stanie sam rozeznać, czy z danym objawem ma się zgłosić do lekarza rodzinnego, internisty lub psychiatry, a także czy powinien danym objawem być zaalarmowany czy może go zbagatelizować. Wykład miał na celu przekazać wybrane informacje diagnostyczne i wskazówki co do postępowania dotyczące różnych objawów ze strony zdrowia psychicznego oraz fizycznego.” Podkreślił także: „Liczę, że taka wiedza pozwoli słuchaczom rozeznać w jakich sytuacjach martwić się o zdrowie swoje i swoich bliskich i jakie podjąć pierwsze kroki w sytuacji zaobserwowania pewnych objawów”.
Wykładowca, psychiatra lek. med. Krzysztof Świerzy jest kierownikiem Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych w Tarnowskich Górach i zapoznał także słuchaczy z ofertą i sposobem działania tej placówki służby zdrowia. Oczywiście zadano wykładowcy wiele pytań dotyczących propozycji leczenia dla dojrzałych pacjentów i możliwości uczestniczenia w różnych formach psychoterapii.
Wykład doktora Krzysztofa Świerzego prowokuje do wielu refleksji, a jedną z nich może wyrazić myśl N. Hawthorne: „Choroba ciała może być niczym więcej jak tylko symptomem dolegliwości psychicznej, która dotknęła nas w przeszłości.” Wykładowca uświadamiał słuchaczom, by nie bać się konsultacji psychiatrycznej i dla własnego zdrowia fizycznego bacznie przyglądać się również kondycji psychicznej.
Nie bez powodu przecież już Hipokrates uczył: „Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury.“
Stanisława Szymczyk,
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW