24 października br odbyła się I powiatowa konferencja profilaktyczna pn. „Bezpieczny Senior”. W przepięknych wnętrzach Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim zgromadziło się blisko 100-u słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wśród prelegentów byli przedstawiciele policji, straży pożarnej, służby zdrowia, lasów państwowych i prokuratury. Podczas otwarcia konferencji była obecna Starosta Krystyna Kosmala oraz członek zarządu Stanisław Torbus.
Widzieliśmy już nie jedno w życiu, jednak każde takie spotkanie umacnia w przekonaniu, że mieszkamy w powiecie bezpiecznym- gdzie przyświeca idea, że lepiej zapobiegać niż żałować. Dlatego warto mówić, jak się zabezpieczyć, jak reagować, na jakie zachowania być wyczulonym oraz czego absolutnie nie należy robić.
Chodź słuchacze UTW sami już uczestniczyli w kampanii przestrzegającej przed oszustami, to chętnie swoją wiedzę uzupełniają o nowe wiadomości i informacje.
Podczas konferencji prokurator Anna Szymocha-Żak – szefowa tarnogórskiej prokuratury przedstawiła jakie w ostatnich miesiącach oszustwa i inne przestępstwa dokonywane są na szkodę seniorów w powiecie tarnogórskim. Prokurator powiedziała także czego absolutnie nie należy robić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa- podając przykłady nieroztropnego zachowania prowadzącego do pozbycia się często całych swoich oszczędności.
Wykład z zakresu przestępstw i wykroczeń uzupełnili policjanci asp. Łukasz Jakubowski z ruchu drogowego tarnogórskiej komendy oraz kom. Damian Ciecierski ekspert z zakresu profilaktyki i prewencji kryminalnej komendy wojewódzkiej policji. Funkcjonariusze omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także nowe sposoby oszustw związanych z zakupem opału. Spore wrażenie na słuchaczach wywarły podane przez kom. Ciecierskiego dane na temat łącznych strat poniesionych przez seniorów województwa śląskiego w ostatnich kilku latach, a także cytowane przez niego przykłady prawdziwych rozmów przestępców (oszustów) ze swoimi ofiarami.
Jak określić swoje położenie w lesie, co ze sobą zabrać na dłuższą jesienną wyprawę oraz jakie zagrożenia mogą spotkać każdego z nas, podczas przebywania w lesie przedstawił podczas prezentacji Romuald Woźniak z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Świerklaniec. Natomiast mł. brygadier Dariusz Derejczyk z tarnogórskiej straży pożarnej przypomniał, co należy robić podczas pożaru w domu, w samochodzie i jak się zachować przy podejrzeniu ulatniania się tlenku węgla w pomieszczeniu.
Konferencja zakończyła się pogadanką na temat zasad pierwszej pomocy, przedstawionym przez Ilonę Koptyńską – doświadczoną instruktorkę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pani Ilona przybliżyła jakie czynności wykonuje się w przypadku oparzenia, skaleczenia, zasłabnięcia czy ataku padaczki. Dodatkowo opowiedziała o kopercie życia i karcie ICC.