Lipiec – sierpień 2024

Wakacyjne, krajoznawcze, edukacyjne wycieczki grupy rowerowej
Poniżej relacja z wyjazdów wakacyjno- krajoznawczo- edukacyjnych grupy rowerowej . Pedałowali prawie całe wakacje  odwiedzając urokliwe miejsca powiatu tarnogórskiego a organizatorem tego przedsięwzięcia  była Bogusia Sukiennik .
28 sierpnia –  Jedziemy do Mikołeski
Trasa : Tarnowskie Góry- Boruszowice- Osiek-Mikołeska – Pniowiec- Tłuczykąt- Tarnowskie Góry .
Punktem docelowym była Mikołeska- to położona w środku lasu niewielka wieś sołecka. To właśnie sąsiedztwo lasów sprawia, że przejeżdża przez nią wielu rowerzystów.
22 sierpnia   Kierunek – Stawy Szkarotkowe
Stawy Szkarotkowe to malowniczy i ciekawy zakątek, do którego warto trafić podczas zwiedzania Górnego Śląska. Jest to miejsce rekreacyjne – z ławeczką, wiatą i tablicą informacyjną. Stawy wzbogacają różnorodność gatunkową i ułatwiają przyrodzie znosić wahania klimatyczne. Poza tym to dogodne wodopoje dla zwierząt, źródło wody dla szkółek leśnych czy zbiorniki przeciwpożarowe. Stawy Szkarotkowe w Połomii stanowią trzydziesty przystanek edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Brynek.
13 sierpnia 2024 
13 sierpnia  Rowerzyści w drodze do Rezerwatu Przyrody „Segiet” i Dolomitów

Edukacji rowerowej ciąg dalszy. Rowerzyści spotkali się na Rynku Tarnogórskim wyruszając ścieżkami rowerowymi przylegającymi do kolejki wąskotorowej do Rezerwatu Przyrody Segiet. Rezerwat „Segiet” jest rezerwatem leśnym , który chroni fragmenty naturalnego lasu bukowego , porastającego dawne wyrobiska górnicze na jednym z najwyższych wzniesień Garbu Tarnogórskiego – Srebnej Górze. Rezerwat oraz sąsiadujące z nim kamieniołomy i sztolnie włączone zostały do europejskiej sieci Natura 2000 oraz wpis  na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyny obiekt w województwie śląskim.

Dotarli  do podolomitowych kamieniołomów, jednak nie zabrakło niespodzianek . Część grupy zabłądziła wybierając ekstremalną ścieżkę dojazdu do Dolomitów. Wszystko się jednak dobrze skończyło. Przy dobrej kawie , na tle pięknych widoków dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi miejsca i przejechanej trasy . Wracając , sprawdzili się  jako użytkownicy ruchu drogowego przejeżdżając jeden z newralgicznych punktów na tej trasie – rondo koło Castoramy. Stwierdzili, że lekcje rowerowe świetnie odrobili.

Przejechana trasa do ok. 25 km


 

 

 

 

 

 

 

30 lipca  Edukacji rowerowej etap drugi

10 osobowa grupa rowerzystów – słuchaczy UTW wraz z Panem Aleksandrem Kopia – oficerem rowerowym Gminy Tarnowskie Góry wyruszyła w kolejny zakątek miasta . Tym razem poruszali się po ścieżkach rowerowych znajdujących się na Oś.Przyjaźń . To tutaj na Przyjaźni znajduje się jedna z 28 stacji wypożyczalni rowerów GZM istniejących w Tarnowskich Górach. Tymi żółtymi rowerami mieszkańcy będą mogli swobodnie poruszać się nie tylko po swoim mieście, ale także po całej Metropolii GZM. Wystarczy zainstalować aplikację Nextbike lub Transport GZM, aby wypożyczyć jednoślad. Osoby mające bilety średniookresowe i długookresowe komunikacji GZM będą mogły przez 60 minut dziennie korzystać z rowerów bezpłatnie.Przy ścieżkach znajdują się też rowerowe stacje naprawcze, które  zostały zamontowane w ramach realizacji projektu „Napraw swój rower” z budżetu obywatelskiego#roweremprzezswiat.

Czekamy na następną „Rajzę”

 

 

 

 

 

 

 

 

25 lipca Bezpieczeństwo na dwóch kółkach – Tarnowskie Góry uczą seniorów!

Praktyczna lekcja bezpieczeństwa w Tarnowskich Górach okazała się niezwykle pouczająca dla grupy rowerzystów z naszego uniwersytetu.  Zajęcia, prowadzone przez oficera rowerowego  Gminy Tarnowskie Góry Aleksa Kopię, dostarczyły nam wielu cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po mieście na rowerze. Trasa wiodła nowo oddanymi do użytku trasami rowerowymi . Szczególnie zatrzymywaliśmy się w miejscach wymagających od użytkowników ruchu dużej ostrożności . Przed nami kolejne spotkania rowerowe.

Zdjęcia : Urząd Miasta Tarnowskie Góry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdj

Opublikowane: 2 września 2024