13 maja 2004

Wykład wiceburmistrza Bartosza Skawińskiego

 

Samorząd, czyli jak się sami, choć wspólnie, rządzimy w naszej małej ojczyźnie.

Przedmiotem zainteresowań studentów UTW od początku działalności są sprawy samorządności, o której już przed dziesięcioma laty mówili, dawny starosta tarnogórski Józef Korpak i burmistrz Arkadiusz Czech. Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW aktywnie uczestniczy w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, mając świadomość swoich praw i jednocześnie obowiązków z nich wynikających. Współodpowiedzialności wynikającej choćby z praw wyborczych, z których nie wszyscy chcą i potrafią skorzystać.
Wykład, który w zamyśle miał być formą przypomnienia zasad funkcjonowania samorządu lokalnego,  przypominając tradycje odrodzenia polskiej demokracji, stał się okazją do uświadomienia sobie praw każdego obywatela w państwie demokratycznym i jednocześnie współodpowiedzialności za jego stan.
A pretekstem bezpośrednim zaproszenia przedstawiciela naszego samorządu były niedawne, burzliwe dyskusje towarzyszące samorządowym wyborom. Stąd potrzeba przypomnienia: „Samorząd, czyli jak się sami, choć wspólnie, rządzimy w naszej małej ojczyźnie”.
Wszyscy wiemy, że miasto gwarków ma tradycję dobrej samorządności, sięgającą początków szesnastego wieku, czyli swojej genezy; w tym kontekście zbliżającej się rocznicy 500-lecia naszego miasta warto popatrzeć na jego współczesne oblicze.
Wiceburmistrz Bartosz Skawiński  w swoim wykładzie w bardzo ciekawy sposób przedstawił zalety naszego miasta, miejsca, które jest uważne za bardzo przyjazne dla mieszkańców. Oczywiście pokazał problemy, z którymi się borykamy i plany rozwoju, czyli Strategię Rozwoju Miasta. W swoim wystąpieniu uwidocznił jak analiza SWOT, technika wykorzystywana do identyfikacji mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, może  pomóc w przygotowaniu strategii działań pożądanych. W tym szczególnie ważne jest także zaangażowanie społeczności lokalnej, znajomość kompetencji samorządów.
Okazuje się, że w naszym mieście możemy mówić o wielowładzy, wynikającej z rozbieżności uprawnień Burmistrza i Starosty. To dla mieszkańca także nie do końca jest jasne, ba logiczne; bo np. jedna ulica należy do obsługi Powiatu , inna jest miejska, a jeszcze może być krajowa. Z perspektywy nas użytkowników jest to absurdalne. Możemy się tylko zastanawiać i optować za rozwiązaniem administracyjnym, jak funkcjonuje to np. w Piekarach Śląskich.
Wiceburmistrz Bartosz Skawiński przedstawił w swoim wykładzie konkretne zamierzenia w perspektywie strategii na najbliższe lata. Oczywiście podkreślał, że prawem każdego z mieszkańców jest partycypacja w kreowaniu rzeczywistości; stąd też ważne jest zaangażowanie takich stowarzyszeń jak UTW , czy Rada Seniorów, w której TS-UTW ma kilku przedstawicieli.
Wykład sprowokował wiele pytań, czy raczej uwag, dotyczących spraw, jakie na co dzień bulwersują mieszkańców społeczności lokalnej. Słuchacze wskazywali wiceburmistrzowi zwłaszcza problemy z rozwiązaniem ścieżek rowerowych. Warto w tym kontekście wyrażania naszych opinii przypomnieć refleksję poety ks. J. Twardowskiego, honorowego tarnogórzanina: „W życiu musi być dobrze i niedobrze./Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze.”
Wykład, a właściwie spotkanie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW z wiceburmistrzem Tarnowskich Gór Bartoszem Skawińskim, był okazją do przypomnienia jak funkcjonuje samorząd, czyli jak się sami, choć wspólnie, rządzimy w naszej małej ojczyźnie. Rozmowa o samorządzie i jego znaczeniu dla tworzenia wspólnoty lokalnej  prowokuje do przypomnienia refleksji Jana Pawła II: „Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany.”

Tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowane: 14 maja 2024