Tarnogórska parada sławnych. Postacie historyczne pochodu gwarkowskiego
Historia naszego miasta, Śląska i Ślązaków jest na stałe wpisana w program wykładów i działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia–Uniwersytet Trzeciego Wieku, a kolejny wykład dr. A. Kuzio-Podruckiego pozwolił nam na historyczne wspomnienia. Tym razem wykład, czy raczej gawęda historyczna odwoływała się do naszych przeżyć i wspomnień dawnych i nowych obchodów Dni Gwarków Tarnogórskich; szczególne miejsce w tym święcie miasta przypada historycznemu pochodowi, ten barwny korowód przemierzający prawie dwukilometrową trasę ulicami miasta jest wspaniałą prezentacją historii. I tarnogórzanie świadomi wyjątkowości tego wydarzenia oczekują , że znajdzie się on na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego; wniosek taki został złożony w ubiegłym roku w 66. rocznicę powstania tego wydarzenia.
Spotkanie z dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku kolejną okazją do poznawania historii srebrnego miasta.
Wykładowca, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki jest historykiem, zajmującym się badaniem dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty. Od 2022 roku pracuje w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jako publicysta ma na swoim koncie wiele artykułów naukowych, publikacji popularnych, jest autorem kilkunastu monografii rodów; zajmuje się także heraldyką- między innymi współpracował przy odtworzeniu herbu Tarnowskich Gór i Powiatu. Jest współredaktorem publikacji historycznej TCK pt. „Historia krok po kroku. Pochód Gwarkowski”.
Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki opowiedział słuchaczom jak w historii naszego miasta pojawiały się wybitne postaci; przedstawiciele koronowanych głów, śląskiej arystokracji, rodów szlacheckich i wielkich przemysłowców. W pochodzie gwarkowskim zapisana jest więc historia naszego miasta, którą dzięki takiemu wydarzeniu poznają mieszkańcy, ale i goście przyjeżdżający na Gwarki, wielkie święto miasta.
Opowieść dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o paradzie sławnych, uzupełniał współautor publikacji „Historia krok po kroku. Pochód Gwarkowski”, Krzysztof Stręcioch.
Krzysztof Stręcioch jest rzecznikiem prasowym i kierownikiem działu promocji w TCK; zajmuje się także organizacją Pochodu Gwarkowskiego, między innymi stworzył magazyn strojów historycznych i wraz ze współpracownikami zabiega o tworzenie replik takich strojów.
Jest inicjatorem wniosku o wpisanie tarnogórskiego pochodu historycznego na listę dziedzictwa kulturowego.
Przedstawił słuchaczom sposoby przygotowywania replik strojów ważnych postaci historycznych i publikacji o historii tego niecodziennego pochodu.
Spotkanie z doktorem Arkadiuszem Kuzio-Podruckim i Krzysztofem Stręciochem było ciekawą opowieścią o tradycjach i historii naszego miasta, którą znamy i współtworzymy często od pierwszego pochodu. Można je podsumować refleksją, myślą niemieckiej pisarki, historyka i filozofa, Ricardy Huch: „ Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi.” Pewnym jest, że tarnogórzanie pielęgnują to co stanowi o przeszłości, ale i buduje przyszłość małej ojczyzny.
Wszystkim , którzy są zainteresowani odkrywaniem śladów przeszłości naszej małej ojczyzny warto zapewne polecić stronę internetową o europejskich dynastiach, „Dynastie. Śląska szlachta i arystokracja”, prowadzoną przez dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego:
Tekst: Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
Zdjęcia: Krzysztof Nikiel