11 kwietnia 2024

Spotkania podróżnicze w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Kanada

 

„Wyjątkowa Kanada” to podróżnicza opowieść o rodzinnej wakacyjnej wyprawie Bogumiły i Tadeusza Rostkowskich oraz ich córki Lucyny. O tej ciekawej rodzinnej wyprawie, na zaproszenie przyjaciółki z dzieciństwa, opowiadała Bogumiła Rostkowska – studentka UTW.
Klimat tej wyprawy na zawsze pozostanie w rodzinnych wspomnieniach. Zwiedzanie Kanady ograniczyło się do prowincji Ontario ze stolicą Toronto, w której żyją wieloetniczne grupy;  również Polonia i jak to z dumą Bogumiła stwierdziła- Polki swoją urodą i szykiem wyróżniają się w tłumie. Toronto to nowoczesne kilkumilionowe miasto z wysokimi ponad 500 metrowymi wieżowcami, z których rozciąga się widok na wielkie jeziora Huron i Erie. Podziw naszych podróżników budził doskonale skomunikowany dworzec kolejowy, z którego, pod dachem, można dostać się do wszystkich rodzajów komunikacji. W zdumienie wprawił ich  tzw. orientacyjny rozkład jazdy pociągów i określanie odległości czasem podróży, a nie kilometrami. Ciekawe z perspektywy Polaka były przepisy dotyczące jazdy samochodem; maksymalna prędkość na drogach w całej Kanadzie to  80 km/godz. Ogromne wrażenie wywarły na nich relacje – ludzie są mili, uśmiechnięci, życzliwi. Miejscowości, które poznawali były nieduże, czyste, z plażami, ławeczkami fundowanymi i codziennie czyszczonymi i naprawianymi  przez samych mieszkańców. Wokół miejscowości, w której przebywali były ogromne połacie sadów  jabłoniowych. W pobliżu  Wielkich Jezior podziw budziły  domy  usytuowane na ogromnych wielohektarowych działkach, otoczone gęstymi lasami, które chronią zimą przed mroźnymi wiatrami. Mieszkańcy tych ogromnych posiadłości są zwolnieni z podatków dzierżawnych pod warunkiem dbania o lasy, zwierzynę, montaż budek lęgowych dla ptaków.  W każdej ze zwiedzanych miejscowości była marina z żaglówkami i jachtami. Zachwyt wzbudziły, także wśród słuchaczy, podziwiane na Flower Island skalne filary w kształcie wazonów z kwitnącymi kolorowymi kwiatami. Oczywiście wiele emocji podróżników wzbudził wodospad Niagara; zobaczyli, że spadająca woda wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej w Elektrowni N.Tesli, która  zaopatruje w energię elektryczną  całą Kanadę.
Z historii Kanady zwiedzając, zwrócili uwagę na fakt, że  kilka lat temu zwrócono część terytorium wokół jezior zamieszkującym ten teren Indianom – nazywanych dziś „pierwszym narodem”. Równie ciekawym było dla tarnogórzan poznanie, zobaczenie pomników świętych wywodzących się z plemion indiańskich.
Sporo słuchacze dowiedzieli się o funkcjonowaniu kanadyjskiej służby zdrowia, ponieważ przyjaciółka Bogumiły była lekarką. Spotykając w jej towarzystwie dawnych pacjentów przekonywali się  jaką tam pełni rolę lekarz rodzinny.
Wyjątkowa Kanada- na pewno widziana z perspektywy polskiej rodziny, jest piękna, z czystą wodą, powietrzem, życzliwa emigrantom.

Tekst: Grażyna Jurek i Stanisława Szymczyk

Zdjęcia: Grażyna Jurek i Marek Krzywiecki

Opublikowane: 13 kwietnia 2024