08 kwietnia 2024

Wykład lek. med. Agnieszki Szewczyk-Nowak

 

”Udary mózgu od A-Z”.

Spotkanie z dr Agnieszką Szewczyk-Nowak było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do poznawania przyczyn udarów oraz  zasad i sposobów rehabilitacji. Wszechobecność w naszym życiu różnego rodzaju internetowych poradników prowokuje do wielu refleksji, a na pewno zmusza do uświadomienia sobie, że kontaktu z lekarzem one jednak  nie zastąpią. Doktor Agnieszka Szewczyk-Nowak temat ‘Udary od A-Z” przedstawiła z perspektywy lekarza o dużym już doświadczeniu specjalisty rehabilitacji medycznej.
Wykładowczyni jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. Pracę w GCR Repty rozpoczęła w 2002r. po zakończeniu stażu podyplomowego w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Cała jej kariera zawodowa jest związana z GCR; początkowo jako młodszy asystent  w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej pod kierownictwem dr. Barbary Janoszki-Grabarczyk, która została również kierownikiem jej specjalizacji. Dyplom specjalisty rehabilitacji medycznej uzyskała w roku 2008, a od 2009 pełniła funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Przez lata swoje doświadczenie zawodowe wzbogacała również pracując w Poradni Rehabilitacyjnej i w Oddziale Rehabilitacji Narządu Ruchu  GCR Repty. W 2011 r. rozpoczęła pracę w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, a od 2019  pełni funkcję Kierownika ORD.
W latach 2019-2022 współpracowała również z Dziennym Ośrodkiem Rehabilitacji Kardiologicznej w Śląskim Centrum Chorób Serca. Jest związana z organizacjami lekarskimi:
jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, a w latach 2008-2010 pełniła funkcję sekretarza Śląskiego Oddziału PTReh, a następnie członka Zarządu. Od wielu lat jest także  członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego; od 2013r pełni funkcję Przewodniczącej Koła PTL przy GCR Repty. Za swoją działalność dla PTL została nagrodzona w 2015r. medalem im dr. Józefa Rostka oraz odznaką „Zasłużonemu-PTL”.
Doktor Agnieszka Szewczyk-Nowak objaśniła słuchaczom UTW jakie są przyczyny, objawy i zasady rehabilitacji osób z udarem.
Wykładowczyni, wyjaśniając funkcjonowanie mózgu, objaśniła słuchaczom, że nie jesteśmy na ogół świadomi jakie są czynniki ryzyka udaru i jakie objawy początkowe muszą budzić niepokój i konieczność konsultacji lekarskiej. Wskazała także, jak ważne jest  kształtowanie poglądów i postaw pacjenta i jego bliskich w razie doświadczenia udaru.
Wskazała także czynniki ryzyka i sposoby ich obniżania, czyli możliwości świadomego zapobiegania udarom; oprócz interwencji farmakologicznej podkreślała higienę życia- np. walkę z nadwagą czy też aktywność fizyczną. Bardzo dużo słuchacze dowiedzieli się o sposobach rehabilitacji, którą zapobiegawczo można stosować na co dzień.
Oczywiście doktor Agnieszka Szewczyk-Nowak odpowiadała na pytania słuchaczy, wynikające z ich osobistych doświadczeń i potrzeby uzyskania porady dotyczącej indywidualnie takiego przypadku.
Słuchacze UTW, poznając różne aspekty medycyny, wiedzą już: „Zdrowie to umiejętność przystosowania się do zmian i pokonywania przeciwności losu.”
Wykład dr Agnieszki Szewczyk-Nowak prowokuje do wielu refleksji; na pewno warto go podsumować żartobliwie: „Gdy jest się w moim/naszym wieku to jest tak jak z samochodem. Najpierw łapiesz gumę, ale to można łatwo naprawić. Potem wysiada reflektor – i to też da się naprawić. Ale pewnego dnia przyjeżdżasz do warsztatu i mechanik ci mówi: Bardzo mi przykro, ale takich części już nie produkują.”
Wniosek jest także pozytywny; trzeba pamiętać, że jesteśmy i mamy czas, by żyć do końca życia i być młodym do starości.

Tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel i Stanisława Szymczyk

Opublikowane: 10 kwietnia 2024