20 listopada 2023

Bezpieczeństwo prawne spraw majątkowych wykład notariusza Szymona Kołodzieja

 

20.11.2023r. o prawie spadkowym, i nie tylko, opowiedział studentom Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Szymon Kołodziej notariusz – członek Izby Notarialnej w Katowicach.

Szymon Kołodziej  od 2004 roku pracuje w  kancelarii notarialnej, a od 2012 roku jest jej współwłaścicielem. Wykładowca jest członkiem Krajowej Rady Notarialnej, w której pełni funkcję rzecznika prasowego; jest wykładowcą dla aplikantów notarialnych w Izbie Katowickiej. Jest przedstawicielem polskiego notariatu w Międzynarodowej Unii Notariatu. Wykład miał na celu wyjaśnienie jak odnaleźć się w przepisach prawnych, które ciągle się zmieniają i jakkolwiek porządkują stosunki społeczne stanowią także poważny problem dla przeciętnego obywatela. Notariusz Szymon Kołodziej wyjaśniał słuchaczom UTW jak wobec zmieniających się przepisów można rozporządzać własnym majątkiem. Wyjaśniał prawne niuanse sporządzania testamentu, darowizn, a także mówił o odziedziczeniu, wydziedziczeniu i różnych z tym związanych problemach. Wykładowca wyjaśniał także słuchaczom jak zgodnie z prawem można naprawdę skutecznie rozporządzać majątkiem, żeby dać go tej osobie, która na to naszym zdaniem zasłużyła i nie obciążać obdarowanego skutkami podatku czy zachowku. Okazuje się , że w świetle prawa nie do końca jesteśmy właścicielem o nieograniczonym zakresie dysponowania tym co mamy i czego się na przykład dorobiliśmy w ciągu swojego życia. I właśnie takie niuanse, wynikające z różnych sytuacji życiowych, wyjaśniał słuchaczom notariusz Szymon Kołodziej. Zachęcał studentów do konsultacji swoich spraw w kancelariach notarialnych, które nieodpłatnie udzielają zainteresowanym porad odnośnie ich indywidualnej sytuacji. Wskazał także bardzo ważne źródło informacji, którym jest strona dostępna dla wszystkich: https://www.porozmawiajznotariuszem.pl/ , za pomocą której można dowiedzieć się o sprawach dla nas ważnych.

Bardzo ważne było zapoznanie słuchaczy z prawnym zakresem pełnomocnictwa, co może być w wielu sytuacjach czynnikiem decydującym w załatwieniu naszych spraw. Wykładowca omówił różne rodzaje pełnomocnictw i skutków prawnych, uświadamiając wszystkim, że jest to niezwykle ważne prawo, bez względu na wiek, ale jednak dla seniora powinno być priorytetem. Uświadomił więc studentom UTW, że prawne uporządkowanie spraw majątkowych stanowi realne zabezpieczenie swoich interesów na różne okoliczności; podkreślał, że z praktyki zawodowej wie, że są to trudne decyzje i sytuacje osobiste, jednak życie pokazuje, że im szybciej się sprawy uporządkuje tym jest to bezpieczniejsze.

Wykład uświadomił słuchaczom, że ważna jest świadomość prawna i umiejętność podejmowania decyzji bez odwlekania w myśl przekonania „jakoś to będzie”. Ktoś powiedział : „W życiu są rzeczy ważniejsze od pieniędzy. Nie wiem, jakie to rzeczy, ale z pewnością są.” Na pewno jest to uporządkowanie naszych spraw majątkowych i naszego bezpieczeństwa poprzez choćby udzielenie pełnomocnictwa na wypadek naszej choroby i innych nieprzewidywalnych zdarzeń losowych. Wykład odświeżył i poszerzył wiedzę zebranych o mechanizmach prawa spadkowego i pozwolił na zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel i Stanisława Szymczyk

Opublikowane: 21 listopada 2023