16 października 2023

Spotkanie teatralne i „Gwałtu, co się dzieje!”

16 października 2023r. mieliśmy wielką przyjemność zobaczyć komedię Aleksandra Fredry brawurowo zagraną przez aktorów z Teatru Ludowego „Tradycja” z Okleśnej.

Zaprzyjaźniony już od wielu lat z tarnogórskim UTW Teatr Ludowy „Tradycja” z Okleśnej działa od 1994 roku przy  Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Ludowej Alwernia.

Szefem „Tradycji” jest Zbigniew Klatka, postać bardzo barwna i zasłużona dla lokalnej społeczności. Warto zaprezentować tego twórcę „Tradycji” za https://lubimyczytac.pl/autor/229738/zbigniew-klatka: Zbigniew Klatka, ur. w 1946 r., dzieciństwo i młodość spędził w Porębie Żegoty, od 1973 roku mieszka w Alwerni. W zakładach Chemicznych „Alwernia” przepracował na różnych stanowiskach blisko 44 lata, w tym przez ostatnie 11 lat jako prezes SOC-AI Sp. z o.o., należącej do tych zakładów. W latach 1972-1997 redaktor naczelny „Alchemika” – miesięcznika Z. Ch. „Alwernia” i Gminy Alwernia. Ponad 20 lat kieruje Teatrem Ludowym Tradycja, autor scenariuszy, aktor, reżyser. Od siedmiu lat prowadzi Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”. Przez dwie kadencje radny Rady Powiatu Chrzanowskiego; wpisany do Złotej Księgi Miasta i Gminy Alwernia (2019),Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego (2021).

Najnowszy spektakl „Tradycji”, Gwałtu, co się dzieje!” to komedia Aleksandra Fredry z 1826 roku, ukazująca „świat postawiony na głowie” – jak to lamentował Makary, jeden z bohaterów. W tej pełnej przewrotnego humoru komedii, rządy w swe ręce wzięły kobiety. Ustanowiły dziwaczny sąd, w którym najpierw się karze, a dopiero potem szuka winy. Na razie rządziły tylko w małej sandomierskiej mieścinie, Osieku, ale… Tak  wyemancypowane kobiety zmusiły swoich małżonków, którzy przebrani w damskie stroje musieli wykonywać zajęcia typowo domowe, uważane za obowiązek niewieści,  a więc  pilnowanie dzieci, robienie zakupów, gotowanie i ręczne robótki. I tak w zaistniałej sytuacji rządów kobiet panowie lękliwie próbują protestować, wspominając nie tak dawne jeszcze czasy swej świetności. Wszakże energiczne i stanowcze rządy kobiet hamują chęć zorganizowania przewrotu. W dodatku wszędzie węszy przekupny plotkarz, Filip Grzegotka, który dla kariery i zdobycia ręki Kasi gotów jest zrobić wszystko. Jednak miłosna intryga zawiązana przez Jana Knatego Dorębę przyczynia się do rozwikłania tej niecodziennej humorystycznej sytuacji.

Na szczęście dla mężczyzn, można przewrotnie stwierdzić, na hasło „Tatarzy” przywrócony został naturalny porządek rzeczy.

Komedia Fredry bawi, ale też prowokuje do wielu przemyśleń. Współcześnie wpisuje się w różnorodne dyskusje o widzeniu roli i miejsca kobiety; autorowi przyświecał jednak inny cel. Delikatnie zrysowany kontekst historyczny ma odniesienie do stosunków doby porozbiorowej i zdaniem historyków literatury jest uniwersalną satyrą na niekompetentne rządy. Ten charakter rządów, w czasie których żyło pokolenie Fredry najlepiej chyba oddają słowa jednej z bohaterek, Urszuli, która wskutek „rewolucji” pełni funkcję burmistrza: Nikomu tu nie wolno ani być szczęśliwym, ani się smucić bez naszego rozkazu”.

Ot i dzięki adaptacji dziewiętnastowiecznej komedii Aleksandra Fredry, wyreżyserowanej przez Michała Hachlowskiego- aktora  Narodowego Teatru Edukacji, z możliwością odczytania współczesnego odbiorcy, mogli tarnogórscy widzowie nie tylko się bawić.

A jak ciekawe i artystycznie dopracowany jest ten spektakl dowodzi chyba fakt, że Teatr Ludowy „Tradycja” został zaproszony do ósmej już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „OTE – Senior”(7-8 października br.) . Podczas dwóch dni festiwalowych zaprezentowało się pięć teatrów, a Teatr Ludowy „Tradycja” przedstawił komedię „Gwałtu co się dzieje!” w reżyserii Michała Hachlowskiego . Wśród nagrodzonych jest dwoje aktorów „Tradycji”: Specjalną Nagrodę Aktorską otrzymała Joanna Kędzierska, Nagrodę Aktorską Tomasz Siemka.

Widzowie, członkowie TS-UTW gratulowali swoim gościom i nagrodzili ich gromkimi brawami, życząc dalszych sukcesów.

 

Tekst: Bogumiła Rostkowska i S. Szymczyk

Zdjęcia: Krzysztof Nikiel

Opublikowane: 18 października 2023