2 października 2023

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

 

Tarnogórski UTW zainaugurował kolejny rok akademicki 2023/2024 i uroczyste „Gaudeamus igitur” zabrzmiało po raz siedemnasty w Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w Kompleksie Zamkowym „U Wrochema”. W uroczystości uczestniczyło kilkuset studentów oraz zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz parlamentarzyści.

Władze miasta reprezentował Burmistrz Arkadiusz Czech, który obok życzeń pełnego aktywności nowego roku akademickiego, wraz z przewodniczącym RM Adrianem Wolnikiem i wiceburmistrzem Bartoszem Skawińskim, wręczył symboliczny czek w wysokości 10 tysięcy PLN na wsparcie finansowe edukacyjnych działań UTW.

Powiat reprezentowała starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Sebastian Nowak, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichosz i członkowie Zarządu: Stanisław Torbus oraz Krzysztof Łoziński, którzy oprócz życzeń udanych działań w nowym roku przekazali symboliczną tytę pełną słodkich niespodzianek.

Życzenia studentom przekazał także oczywiście poseł Tomasz Głogowski, a w imieniu poseł Barbary Dziuk jej list okolicznościowy odczytał Przemysław Śnietka.

Zgodnie z zasadą, że uniwersytet to miejsce o wyjątkowej randze  kulturoznawczej i kulturotwórczej, jest  nasz uniwersytet miejscem przyjaznym i gościnnym, otwartym dla wszystkich w tym roku do grona studentów przyjęto „nowych” (71 osób), przedstawicielom których burmistrz Arkadiusz Czech wręczył legitymacje studenckie.

Przed nami kolejny rok akademicki – czas realizacji wielu projektów i rozwijania swoich pasji, realizacji marzeń – poznawania ludzi i zdobywania nowej wiedzy. W tej perspektywie chcemy osiągnąć jak najwięcej sukcesów – pamiętając, że „Ludzie, którzy tracą czas, czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!”

Dla osiągnięcia sukcesu potrzebna jest umiejętność dobrej komunikacji interpersonalnej.

Inauguracyjny wykład „Jak się komunikować, by nas rozumiano” wygłosiła dla słuchaczy tarnogórskiego UTW prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka, kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  Wykładowczyni, na podst.: https://www.eecpoland.eu/2023/pl/prelegenci/aldona-fraczkiewicz-wronka,4624.html: „bada praktyki menedżerskie zwiększające efektywność organizacji publicznych. (…)Przygotowuje na potrzeby ewaluacji wydatkowania przez Polskę –  w ramach polityki spójności ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i innych – raporty obejmujące problematykę usług zdrowotnych,  publicznych oraz  społecznych. Współpracuje z organizacjami zajmującymi się doradztwem biznesowym dla organizacji publicznych i społecznych oraz realizuje projekty dla różnych podmiotów działających w sektorze publicznym  (ministerstwa, urzędy marszałkowskie, urzędy gmin, szpitale, ROPS, MOPS, PUP, podmioty ekonomii społecznej). (…)Prowadzi zajęcia dydaktyczne zarówno na studiach I i II stopnia, studiach podyplomowych jak i studiach MBA.”  Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 350 publikacji, w tym wielu monografii, prac zbiorowych i artykułów zamieszczanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, Poleskiego Towarzystwo Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Wykładowczyni pokazała w swoim wykładzie, że jak często doświadczamy, komunikowanie się nie jest proste. Jak wszystko inne wymaga nauki i praktyki. A ponieważ jest ważne w naszym codziennym życiu i w funkcjonowaniu społeczności uniwersyteckiej warto się nad tym zastanowić. W wielu humorystycznych przykładach profesor Aldona Frączkiewicz-Wronka pokazała, kiedy komunikacja jest skuteczna, czyli jak mówić, by nas rozumiano. W kontekście sztuki komunikacji, wykładowczyni uświadomiła słuchaczom, że należy mówić tak, aby być zrozumianym i słuchać tak, aby zrozumieć.

Podsumowaniem wykładu inaugurującego 17. rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku może być refleksja, myśl Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego: Jedynym prawdziwym luksusem jest luksus komunikacji międzyludzkiej. Spotkanie z profesor Aldoną Frączkiewicz-Wronką pozostanie na długo w pamięci studentów tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; wykład uświadomił słuchaczom, że osiągnięcie sukcesu to umiejętność dobrej komunikacji. Może ten sekret kryje się w radzie „człowieka sukcesu”- Henry Ford mówił: „Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej.”

Stanisława Szymczyk, sekretarz TS- UTW

 

Opublikowane: 5 października 2023