Czerwiec 2023

Czerwiec w Muzeum Tarnogórskim

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach w czerwcu 2023 roku.

3 czerwca 2023 roku (sobota), godz. 18:00–19:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Otwarcie wystawy „Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia”

Wystawa prezentuje prywatną kolekcję broni i opancerzenia z XVII i XVIII wieku. Ekspozycja upamiętnia rocznicę bitwy pod Wiedniem i związaną z nią wizytę Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach, gdzie władca zatrzymał się w dniach 20-22 sierpnia 1683 roku i został powitany przez oficjalną delegację cesarską. Zbiór Krzysztofa Ledwonia, zawierający przede wszystkim orientalne uzbrojenie i opancerzenie używane także w Rzeczpospolitej, gromadzony jest przez niego od co najmniej lat 90. XX wieku. Kolekcja prezentowana była dotychczas m.in. w Muzeum Częstochowskim, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, czy na Zamku w Baranowie Sandomierskim.

18 czerwca 2023 roku (niedziela), godz. 11:00–12:00, Muzeum w Tarnowskich Górach 

Koncert pod Renesansowym Stropem „La serva padrona”

Operę Giovanniego Battisty Pergolesiego „La serva padrona” („Służąca panią”) wystawią: Jakub Kotowicz (jako Uberto), Magdalena Czarnecka (jako Serpina), Jacek Woleński (jako Vespone), muzyka: Mateusz Lasatowicz

Bilety: 20 zł (dostępne od 1.06.2023)

Liczba miejsc ograniczona

 

18 czerwca 2023 roku (niedziela), godz. 16:00–17:00, Muzeum w Tarnowskich Górach 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia”

Podczas oprowadzania ukazany zostanie fenomen popularności orientalnych militariów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, związany z powszechnym wśród ówczesnej polskiej szlachty przekonaniem o pochodzeniu od starożytnych Sarmatów. Przedstawione zostaną także najważniejsze typy uzbrojenia i opancerzenia z tej epoki oraz ich pochodzenie.

Prowadzenie: Rafał Ludwikowski

Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum (5/10 zł)

Liczba miejsc ograniczona

 

18 czerwca 2023 roku (niedziela), godz. 17:00–18:00, Muzeum w Tarnowskich Górach 

Wieczór pod Renesansowym Stropem – spotkanie z Zofią Krzykowską i Krystianem Krzemińskim

Zofia Krzykowska – historyk sztuki, przez wiele lat związana z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach, w latach 1991–2017 była dyrektorem Muzeum w Tarnowskich Górach, autorka publikacji, m.in. „Zobaczyć niewidzialne. Zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim” i „Malarstwo zachodnioeuropejskie w Muzeum w Tarnowskich Górach”, pomysłodawczyni „Wieczorów pod Renesansowym Stropem”.

Krystian Krzemiński – tarnogórski publicysta i poeta, członek Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, autor m.in. zbiorów poetyckich „Zanim wieczór przeminie” i „Światło przeszłego czasu”, laureat wielu nagród, wieloletni prowadzący „Wieczory pod Renesansowym Stropem”.

Prowadzenie: Sylwester Strzałkowski – absolwent historii sztuki na KUL, dziennikarz radiowy i telewizyjny, przez ostatnich 20 lat redaktor Radia eM w Katowicach, z którym nadal jest związany, od niedawna pracuje w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

23 czerwca 2023 roku (piątek), godz. 18:00-19:30, Muzeum w Tarnowskich Górach 

Sacrum-Profanum. Wątki pasyjne w malarstwie Jerzego Dudy-Gracza. Golgota Jasnogórska oraz jego inne realizacje religijne – wykład Natalii Kruszyny

Wielu słyszało o votum artysty dla Jasnej Góry, niektórzy je nawet widzieli, lecz niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, iż początki tej historii sięgają dzieciństwa malarza, a tematem właściwie zajmował się przez całe swoje niezwykle pracowite życie. Jestem chory na Polskę – mówił po wielokroć Jerzy Duda-Gracz, a widzom skonsternowanym wątkami religijnymi w jego sztuce wyjaśniał: jeśli deklaruję się aż do granic naiwności jako malarz polski, to nieodłącznym składnikiem moich obrazów muszą być elementy katolickie (malowane na kolanach lub wręcz przeciwnie). I choć tak naprawdę nie było zgodne z jego niezależną naturą malowanie na kolanach, to również dalekie mu było pragnienie bluźnierstwa. Urodzony i wychowany, jak sam mówił, w cieniu Jasnej Góry dostrzegał nie tylko związane z nią idee, lecz także ich odbicie w ludziach, którzy rzadko są idealni. A że pragnienie rozmowy z ludźmi poprzez obrazy było dlań zawsze najważniejsze, zatem malował to, co chciał im o nich samych, ale i o sobie opowiedzieć. Bogato ilustrowany wykład z wartką, emocjonującą opowieścią splatającą życie ze sztuką poprowadzi Natalia Kruszyna – historyczka sztuki z Muzeum Historii Katowic.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

czerwca 2023 roku (sobota), godz. 6:30–18:00, Tarnowskie Góry – Częstochowa

Muzealny Wyjazd Edukacyjny do Częstochowy

W programie m.in. zwiedzanie Jasnej Góry, spotkanie z o. Stanisławem Rudzińskim (kustoszem jasnogórskich zbiorów wotywnych), zwiedzanie wystawy czasowej „Na kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na Ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”.

Wyjazd o godz. 6:30 z przystanku „Tarnowskie Góry Wyszyńskiego” (Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec) (zbiórka o godz. 6:25)

Bilety: 90 zł (dostępne od 1.06.2023 do 16.06.2023)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Szczegóły na www.muzeumtg.pl

 

25 czerwca 2023 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30, Muzeum w Tarnowskich Górach 

Górnośląskie ślady Friedricha Augusta Bouterweka – wykład Marka Panusia

Friedrich August Bouterwek (1806–1867) to autor prezentowanego w Muzeum w Tarnowskich Górach obrazu „Leśne święto ku czci Pana”. Był on malarzem związanym przez większość swojego życia z Berlinem i Paryżem. Pochodził jednak z Górnego Śląska, gdzie również wciąż można natknąć się na jego ślady i zobaczyć jego prace. Celem wykładu jest przedstawienie nielicznie dostępnych informacji dotyczących przodków i rodzeństwa Bouterweka, pierwszych lat jego życia spędzonych w Tarnowskich Górach, a także kilku namalowanych przez niego obrazów, które ozdobiły miejscowe kościoły.

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona

Opublikowane: 31 maja 2023