9 stycznia 2023

Relacja z wykładu dr Leszka Woszczka ” Znaczenie psychologii w podnoszeniu jakości życia w sytuacjach normalnych i trudnych”

Spotkanie z dr. Leszkiem Woszczkiem, w dużym uproszczeniu, było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do oceny jakości swojego życia; poznawania tajemnic psychologii i funkcjonowania człowieka w perspektywie okresu swojego życia, różnych uwarunkowań społecznych i różnych metod oceniania.

Dr Leszek Woszczek to psycholog, wykładowca WSZOP- kierownik Zakładu Psychologii Sądowej w WSZOP; związany także z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu- Wydział Studiów Społecznych w Gliwicach. Był także długoletnim pracownikiem Katedry Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zajmuje się psychologią sądową, resocjalizacją (patologie społeczne); jest biegłym w zakresie psychologii sądowej, ekspertem z zakresu psychokryminalistyki, psychologii zachowań werbalnych i niewerbalnych, komunikacji interpersonalnej, kompetencji komunikacji, zasad manipulacji – operowanie czasem, faktami, kompetencjami i emocjami w sytuacjach normalnych i trudnych.

Stworzył oryginalny program z zakresu psychologii społecznej.

Wykładowca, dr Leszek Woszczek, objaśnił słuchaczom tarnogórskiego UTW, jak patrząc na nasze typowe zachowania można mówić o roli psychologii w podnoszeniu jakości naszego życia w  sytuacjach normalnych i trudnych. Wyjaśniał czym jest dobrostan psychiczny w różnych etapach życia i jak wpływa na dobrostan fizyczny i materialny.

Mówiąc o osobistej higienie psychicznej w sposób humorystyczny pokazał dwa zachowania typowe dla Polaków; jedno to zachowanie „polski siatkarz z Biedronki” i „narodowe szukanie pająka”.

Pewnym jest, że słuchacze UTW dbają o osobistą higienę psychiczną, bo jak pisał Fryderyk Nietzsche: „Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.” Wszyscy uczestnicy spotkania spontanicznie śmiechem reagowali na pokazywane sytuacje zachowań- a więc można przypuszczać, że wszyscy rozumiemy jakie błędy popełniamy w budowaniu naszego dobrostanu, przede wszystkim w tych obszarach, na które mamy wpływ. Wykładowca pokazał także jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i jakie ogromne znaczenie dla jakości naszego życia mają relacje interpersonalne; brak umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej często decyduje o problemach, które niszczą nasze poczucie szczęścia. Pokazywał więc proste na pozór rozwiązania, które mogą pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i osiągać porozumienie nawet w sytuacjach drażliwych jak rodzinne sprawy majątkowe.

Dr Woszczek zwrócił także uwagę , że jakość naszego życia w dużej mierze zależy od funkcjonowania w społeczeństwie i pokazał jak izolacja covidowa wpłynęła na psychikę zwłaszcza dzieci i młodzieży. Także dla osób starszych jest przeżyciem traumatycznym i mając tego świadomość trzeba pamiętać o osobistej higienie psychicznej.

To spotkanie, przesłanie wykładu dr. Leszka Woszczka można podsumować refleksją psychologa prof. Marka Wosińskiego : „Człowiek jest szczęśliwy wówczas, gdy ma choć jedną głęboką relację z drugim człowiekiem i gdy ma poczucie sprawstwa – robienia czegoś sensownego”.

Można powiedzieć, że słuchacze mogli się utwierdzić w przekonaniu o swoim szczęściu dzięki byciu w Tarnogórskim Stowarzyszeniu –Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Stanisława Szymczyk,

sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

 

 

Opublikowane: 11 stycznia 2023