7 listopada 2022

Wykład Katarzyny Grolik „Jak pomóc bliskim w trudnych sytuacjach. Jak być przyjacielem wnuka- problem depresji u dzieci i młodzieży”

Spotkanie z Katarzyną Grolik, trenerką i współpracowniczką Fundacji Rozwoju Świętochłowic

było dla członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do poznawania własnej psychiki i sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Katarzyna Grolik – pedagog, logopeda, mediator sądowy. Od wielu lat, jako trener i szkoleniowiec prowadzi działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz seniorów i osób niepełnosprawnych. Od kilku lat zajmuje się problemami osób z chorobą Alzheimera, demencją oraz po udarach. Wieloletni i doświadczony pracownik sektora samorządowego i pozarządowego; specjalista w dziedzinie pracy ze społecznością lokalną. Jest wiceprezesem Fundacji „INICJATYWA”.

W swoim wykładzie „Jak pomóc bliskim w trudnych sytuacjach. Jak być przyjacielem wnuka- problem depresji u dzieci i młodzieży” Katarzyna Grolik skupiła się na problemie obecności stresu w życiu każdego człowieka i w każdym wieku. Mówiąc o dobrym i złym stresie, podkreślała, podpowiadała sposoby rozwiązywania sytuacji trudnych. Uświadamiała słuchaczom, że sytuacja trudna to w ogóle życie, bo: „W życiu bywa różnie, Kwadratowo i podłużnie, Raz stresowo jest, czasem luźniej, Później typowo test, zanim uśniesz, Chcesz postąpić słusznie, Rusz głową, wiesz.”( piosenka, pokahontaz).

W myśli Marka Aureliusza: „Częstom się dziwił, jak to każdy siebie więcej miłuje niż innych, a swój sąd o sobie własny ceni mniej, niż sąd innych.” kryje się rada Wykładowczyni, by każdy zaczynając nowy dzień popatrzył na siebie pozytywnie i miał odwagę cieszyć się każdą chwilą. Warto więc działać tak w zgodzie z myślą starożytnego filozofa Epikura: „Nie psujcie tego, co macie, pragnąc tego, czego nie macie. Pamiętajcie, że to, co teraz posiadacie, było kiedyś jedną z rzeczy, na które liczyliście.”

Wykładowczyni poświęciła wiele uwagi problemowi radzenia sobie ze stresem i jak nie poddać się i walczyć z depresją. Podpowiadała, jak być przyjacielem wnuka i w ogóle bratnią duszą, powiernikiem i towarzyszem- „Jeśli z kimś rozmawiasz, to rób to tak, jakby to była jedyna osoba na ziemi.”( Matka Teresa z Kalkuty); warto też pamiętać radę św. Augustyna: „Kochaj wszystkich. Ufaj niewielu. Bądź gotów do walki, ale jej nie wszczynaj. Pielęgnuj przyjaźnie!”

Zapewne już samo poznanie istoty stresu i objawów depresji jest szansą na pozytywne działania każdego z nas.

Wykładowczyni Katarzyna Grolik uświadomiła słuchaczom UTW, że nasza odporność na stres znacznie wzrasta, jeśli jesteśmy aktywni co najmniej pół godziny dziennie. Organizm nie zacznie się regenerować, dopóki nie odreaguje stresu. Najlepszym sposobem na to jest wszelka aktywność, a taką jest na przykład uczestniczenie w działaniach UTW.

Opublikowane: 10 listopada 2022