15 październik 2018

Wykład ks. dr. hab. Arkadiusza Wuwera

 

Kościół wobec wyzwań współczesności

W życiu często stawiamy sobie pytanie – i co dalej, gdzie moje miejsce i jaka przyszłość. Współczesny świat stawia przed ludźmi nowe wyzwania- uświadamia , że „(…) nie raz stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje nam słów”. Te prawdy- sytuacje bywają różne; dotyczą wielkich wydarzeń politycznych i społecznych ale także życia jednostki doświadczanej codziennymi zmaganiami i przemijaniem. Bez wątpienia problemem globalnym jest starzenie się społeczeństw i związane z tym lęki i obawy o dalsze losy nie tylko własnej rodziny ale Europy i konsekwencji demograficznych zawirowań w całym świecie.
Jaką postawę wobec tych trudnych wyzwań cywilizacyjnych zajmuje Kościół katolicki omówił ks. profesor Arkadiusz Wuwer.
Ks. prof.Arkadiusz Wuwer jest pracownikiem naukowym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W zakresie jego zainteresowań naukowych jest historia katolickiej nauki społecznej, ewolucja idei społecznych oraz etyczny wymiar pracy i bezrobocia.
Wykład ks. prof. dr hab. Arkadiusza Wuwera pt. „Widzieć- oceniać- działać. Kościół wobec wyzwań współczesności” był ostatnim z wykładów w ramach realizowanego przez Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym projektu „ Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej”.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW mieli okazję poznać zagadnienia związane z katolicką nauką społeczną. Problemy związane z przemianami społecznymi i starzejącym się społeczeństwem są i muszą być i w centrum działań kościoła katolickiego. Nauczanie społeczne Kościoła wyraża troskę o grupy społeczne i jednostki w realiach zmieniającego świata. W jej centrum jest zawsze godność osoby ludzkiej  i prawa człowieka. Jedną z jej cech jest przesłanie: widzieć- oceniać- działać. To działanie zilustrował wykładowca przeglądem papieskich encyklik w perspektywie historycznej, pokazując nieustanne zabiegi i troskę Kościoła o człowieka. Wiele uwagi poświęca się roli ludzi starszych w życiu społecznym i solidarności międzypokoleniowej.
Zapewne refleksją pokazującą te ważne z perspektywy przemian demograficznych relacje międzyludzkie mogą być słowa Jana Pawła II z listu: „Do moich braci i sióstr- ludzi w podeszłym wieku”: „Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. (…) Kruchość ludzkiego istnienia, w sposób najbardziej wyrazisty ujawniająca się w starszym wieku, staje się w tej perspektywie przypomnieniem o wzajemnej zależności i nieodzownej solidarności między różnymi pokoleniami, jako że każdy człowiek potrzebuje innych i wzbogaca się dzięki darom i charyzmatom wszystkich.”

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
zdjęcia Helena Domańska

Opublikowane: 15 października 2018