21.11.2016 r. wykład dr. Antoniego Winiarskiego

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryDlaczego niebo jest  niebieskie?

„Dlaczego niebo jest niebieskie? O zjawiskach w atmosferze ziemskiej” opowiedział studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW doktor Antoni Winiarski.
Doktor Antoni Winiarski to emerytowany nauczyciel akademicki; związany był z Instytutem Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Próżniowego oraz Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Ma na koncie ponad 120 publikacji. Jest pasjonatem podróży i odkrywania świata – ma uprawnienia przewodnika beskidzkiego i pilota wycieczek.
Wykład doktora Antoniego Winiarskiego był opowieścią o ciekawych zjawiskach w atmosferze ziemskiej bogato ilustrowaną ich zdjęciami, które wykładowca wykonał w większości sam podczas swoich rozlicznych wypraw.
Wcale niełatwe zjawiska fizyczne zostały  przedstawione i przypomniane słuchaczom w bardzo ciekawy sposób. Dowiedzieli się więc słuchacze dlaczego niebo jest niebieskie i czy rzeczywiście takie jest, jak powstaje tęcza i na czym polegają zjawiska : halo, gloria, słup świetlny czy też cień góry albo fatamorgana. Można więc powiedzieć, że był to popularnonaukowy wykład z fizyki środowiska, dający podstawową wiedzę o tych zjawiskach, którymi często się zachwycamy mało jednak pamiętając o ich naukowym uzasadnieniu.

 

 


Na przykład bardzo ciekawe zjawisko gloria – czyli powstawanie kolorowego pierścienia wokół cienia obserwatora  widocznego na tle chmur lub mgły – powstaje wskutek dyfrakcji i odbicia  światła na kroplach wody. Równie tajemnicze dla przeciętnego człowieka jest zjawisko optyczne zwane „widmem Brockenu”, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora; może się zdarzyć także, że cień obserwatora jest otoczony glorią.
Spotkanie z doktorem Antonim Winiarskim uświadamia, że warto zachwycając się pięknem świata wiedzieć także o tym jak powstają tajemnicze zjawiska fizyczne i od czego zależy, kiedy i jak możemy je podziwiać.
Warto pamiętać, jak pisał Albert Einstein, że: „Rozwój intelektualny powinien trwać nieprzerwanie od urodzenia aż do śmierci.”
Wykład, spotkanie z doktorem Antonim Winiarskim był wyjątkowym spotkaniem przybliżającym tajemnice praw fizyki rządzących światem, poprowadzonym bardzo gawędziarsko, by wszyscy słuchacze rozumieli nawet najtrudniejsze zawiłości naukowe. Wykładowcy nie zabrakło także cierpliwości nawet wtedy, kiedy musiał jeszcze odpowiadać na indywidualne pytania słuchaczy.


Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

 

 

 

 

Opublikowane: 21 listopada 2016