17.10.2016 r Wykład prof. dra hab. n.med. Mariana Zembali

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryKardiochirurgia nowych wyzwań i dużych  możliwości

17 października, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW wysłuchali wykładu profesora Mariana Zembali o wpływie innych chorób na układ krążenia pt.: „Kardiochirurgia nowych wyzwań i dużych  możliwości w leczeniu chorób serca u ludzi starszych ze współistniejącymi obciążeniami”.
Profesor Marian Zembala to ceniony autorytet  w świecie  medycznym – świadczy o tym na przykład ,że we wrześniu w Barcelonie został wybrany prezesem europejskiej organizacji- EACT- skupiającej kardiochirurgów i torakochirurgów, czyli lekarzy operujących klatkę piersiową.
Profesor zajmuje się się transplantologią serca i płuc i w 1997  jako  pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pełni od wielu lat funkcję dyrektora generalnego; zresztą od początku jest twórcą nowoczesnej śląskiej kardiologii odkąd na zaproszenie profesora Religi przyjechał do Zabrza. Profesor Marian Zembala jest także  kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii Wydziału  Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM, konsultantem krajowym w dziedzinie kardiochirurgii. 16 czerwca 2015 został powołany na stanowisko Ministra Zdrowia, które sprawował przez kilka miesięcy.
Zapewne wśród wielu wyróżnień Profesora Zembali warto wymienić przyznane w 2012 roku  honorowe odznaczenie, watykański  medal Benemerenti (co znaczy Dobrze zasłużonym), przyznawane osobom zasłużonym w służbie Kościoła.


Profesor Marian Zembala w swoim wykładzie zwrócił uwagę na problemy współczesnych społeczeństw- masowego starzenia się i kryzysu demograficznego. Wyzwaniem więc współczesnej medycyny jest  przede wszystkim dostosowanie się do pacjenta z wieloma obciążeniami wynikającymi z wieku. Wiek niestety jest nieleczalny ale medycyna doskonali techniki dostosowane do wieku pacjenta. Co ciekawe profesor Zembala ze swoim zespołem dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce(obecnie już 109-letniej) pani Marii i zaprezentował w jaki sposób leczy się ludzi w wieku podeszłym, na czym polegają trudności medyczne i te wynikające przede wszystkim z „choroby wieku”.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryDowiedzieli się słuchacze, a było ich na spotkaniu z profesorem Zembalą ponad dwustu, że technicznie medycyna ciągle się rozwija i radzi sobie z wszystkimi chorobami i nawet łagodzi objawy zużycia – czyli wieku pacjenta.
Bardzo ważne było i to, że profesor Zembala zwrócił uwagę na kilka ważnych dla przeciętnego człowieka spraw; jedną z nich jest podkreślanie zespołowej pracy wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów, którzy lepiej wypracowują strategię leczenia chorego z chorobami serca. Inną sprawą, o której mogli się dowiedzieć słuchacze, są nowe techniki małoinwazyjne; tą metodą  leczono w 2014 roku blisko tysiąc pacjentów. Jako ciekawe podsumowanie pracy Śląskiego Centrum Chorób Serca przywołał profesor Zembala dane z lat 1985-2015: wykonano 37714 operacji serca, 997 transplantacji serca i 125 transplantacji płuc, serca i płuc.
Prezentacja wszystkich osiągnięć medycyny, śląskiej kardiologii nie może nas jednak uspokajać,  bo jak profesor Zembala podkreślał profilaktyka i mądre dbanie o zdrowie jest podstawą kondycji fizycznej i psychicznej każdego z nas. Zwrócił uwagę na czynniki prozdrowotne: właściwa dieta, dużo ruchu i ogólnie wzmacnianie sił witalnych; żeby żyć zdrowo trzeba żyć mądrze.
To spotkanie z prof. dr. n.med. Marianem Zembalą najpełniej podsumowuje temat zadania, które Tarnogórskie Stowarzyszenie –Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – „Zdrowe serce w naszych rękach”. Radę jaką można wynieść ze spotkania z prof. Zembalą wyrażają chyba najlepiej słowa P. Coelho: „Ciesz się każdą chwilą, abyś potem nigdy nie żałował, że utraciłeś młodość. Każdemu etapowi życia Pan przypisał właściwe mu niepokoje.”

Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW


Opublikowane: 2 listopada 2016