10.10.2016 Wykład dr n.med. Beaty Poprawy Gwarancja na zdrowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryTarnogórskie Stowarzyszenie – Uniwersytet Trzeciego Wieku przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego  w ramach projektu prozdrowotnego „Profilaktyka chorób układu krążenia” realizuje zadanie pod nazwą „Zdrowe serce w naszych rękach”.
UTW organizuje różnorodne przedsięwzięcia dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego, które mają zwiększyć świadomość zdrowotną społeczeństwa i zwrócić uwagę na kluczową rolę zdrowego trybu życia w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych.
10 października, wykład pt.: „Współczesne zagrożenia chorobami układu krążenia” wygłosiła kardiolog z WSP S.A. im. B. Hagera  dr n.med. Beata Poprawa.
Słuchacze mogli się dowiedzieć o wielu istotnych czynnikach wpływających na zdrowie i poznać właściwy model zdrowego trybu życia i autoprofilaktyki; każdy bowiem musi zdawać sobie sprawę z tego co znaczy hasło- Twoje zdrowie w Twoich rękach.
Dr n. med.- kardiolog, Beata Poprawa, w swoim wykładzie o profilaktyce zdrowia, zwróciła uwagę na cud istnienia i fakt , że pomimo wielkich osiągnięć medycyny wiele jeszcze kryje się tajemnic ludzkiego istnienia tak w kategoriach biologicznych jak i psychologicznych.
Wyjątkowym w tej ludzkiej maszynerii jest umiejętność samoregeneracji organizmu; organizm reguluje odtwarzanie uszkodzonych lub zużytych elementów- komórek
Szczególnym narządem jest jednak serce- najbardziej symboliczny narząd; temat poetycki, przedmiot filozoficznych rozmyślań- siedlisko uczuć i osobowości człowieka.
„Serce- najpiękniejsze słowo świata, serce to w życiu najcudniejszy skarb- serce jak dobrze na świecie żyć”- te słowa popularnej piosenki pochodzącej z muzycznej komedii rosyjskiej „Świat się śmieje”, popularyzowanej w latach sześćdziesiątych w  wersji polskiej można potraktować jako bardzo emocjonalne podsumowanie tego czym jest w życiu człowieka serce.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNajlepiej o tym wiedzą kardiolodzy, specjaliści od konserwacji i naprawy tego centrum ludzkiej maszynerii.
W perspektywie biologicznej serce to pompa ssąco- tłocząca, pracująca bez przerwy przez kilkadziesiąt lat, a powstaje już w 2-3 tygodniu życia płodowego każdego z nas; wykonuje 100 tysięcy skurczów w ciągu dnia, daje energię że można by podnieść pół tony na wysokość 10 metrów, kurczy się częściej niż jeden raz na sekundę, a krew przez nie pompowana – moc skurczu jest taka, ze krew by mogła wytrysnąć prawie 10 metrów w górę. Układ krwionośny – to 100 tysięcy kilometrów „przewodów”, do których serce wielkości pięści dorosłego człowieka pompuje nieustannie  krew.
Czy serduszko puka w rytmie cza-cza? W piosence tak właśnie działa z gracją w rytmie tańca latyno- amerykańskiego. A medycznie tempo pracy serca- jego tętno zależy przede wszystkim od wieku; wpływ ma na jego wysokość stres, wysiłek fizyczny i w ogóle kondycja organizmu.
Doktor Beata Poprawa jako kardiolog zwracała uwagę na konieczność, a właściwie umiejętność dbania o swój najcenniejszy majątek jakim jest zdrowie, pokazując wpływ diety i aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu.
Wart chyba przypomnieć, że otyłość u kobiet jest jedną z istotnych przyczyn zawału mięśnia sercowego; o wiele częstszą niż u mężczyzn i kobiety rzadziej niż mężczyźni przeżywają pierwszy rok po zawale.
Co więc jeść, wiedząc, że to co jemy wbudowujemy w nasze komórki? Doktor n. med. Beata Poprawa żartobliwie stwierdziła, że jeść przede wszystkim to czego by nigdy nie jadła nasza babcia. Wniosek jest oczywisty, żywność jak najmniej przetworzona , jak najbardziej zgodna z naszym środowiskiem naturalnym. Co  ważne spożycie mięsa, które kiedyś było czynnikiem określania dobrobytu wcale nie jest korzystne dla organizmu zwłaszcza ze względu na nowe technologie produkcji- bo już nie  naturalnej hodowli. Doktor Poprawa zwróciła także na współczesne uzależnienie od cukru, który stał się prawie narkotykiem wpływającym bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu; uzależnienie od cukru, zły model odżywiania i  brak wysiłku fizycznego powodują wiele problemów i bez wątpienia cukrzyca jest jednym z nich. Statystyki mówią, że Polacy w swoich zabiegach o zdrowie i urodę nadużywają suplementów diety i witamin. Co jak dr Poprawa podkreśliła jest niezdrowe i może powodować poważne często komplikacje.
No więc, jak żyć zdrowo? Wszyscy to tak naprawdę wiemy: przestrzegać diety, unikać niezdrowych używek, stresu – po prostu żyć mądrze.

Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW

Opublikowane: 10 października 2016