26.09.2016 Inauguracja 10. roku akademickiego UTW

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryUroczystym „Gaudeamus igitur” Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 10. rok akademicki podczas uroczystości, która odbyła się 26 września w sali konferencyjnej Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w zamku w Starych Tarnowicach. Uczestniczyło w niej kilkuset studentów, goście honorowi: posłanka na Sejm RP Barbara Dziuk, radna Sejmiku Śląskiego Lucyna Ekkert, przedstawiciele władz powiatu tarnogórskiego, tarnogórskich instytucji kultury i Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; oczywiście obecni byli gospodarze miasta: burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Olszewski.
Zaproszeni goście życzyli studentom – seniorom energii i nieustającej kreatywności w realizowaniu swoich planów i marzeń, zapewniając o swoim wsparciu i wszelkiej pomocy w podejmowanych działaniach.
Uroczysty hymn akademicki podkreśla radość życia studenckiego i życia w ogóle, zwracając uwagę na czas, miejsce i ludzi, wśród których jesteśmy. Słowa: „ Niechaj żyje i rzecz pospolita i ten, kto nią rządzi, Niechaj żyje i państwo i ten, kto nim rządzi. Niech żyje nasze miasto, mecenasów łaskawość, która nas tu chroni, która nas tu chroni!” mają zawsze swoistą wymowę.

Tarnogórzanie mają świadomość wyjątkowości, magii swojego miasta; miasta, które jest obdarzone genius loci- geniuszem miejsca- jak mówił poeta i pisarz, tarnogórzanin Bolesław Lubosz.
Żyjemy tu i teraz. Wszystko czym się cieszymy tworzymy w klimacie naszej małej ojczyzny. To stało się więc powodem, by spotkanie inaugurujące 10. rok działania tej szacownej uczelni dojrzałych mieszkańców powiatu tarnogórskiego poświęcić srebrnemu miastu gwarków.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryWykład inauguracyjny: „Zabytkowa Kopalnia Srebra na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO” wygłosili przedstawiciele najstarszego tarnogórskiego stowarzyszenia- Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej: Stanisław Wyciszczak- jeden z założycieli SMZT, Marek Kandzia -prezes Stowarzyszenia i Zbigniew Pawlak- wiceprezes i współautor liczącego ponad 500. stron opracowania wniosku do UNESCO o wpisanie tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra do prestiżowego katalogu wyjątkowych skarbów kultury światowej.
Słuchali więc uczestnicy inauguracji o tym jak powstało za sprawą pasjonatów, lokalnych patriotów, liczące już kilkadziesiąt lat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jakie ma osiągnięcia i jak podejmowano kilkuletnie starania o przygotowanie tego ważnego wniosku do UNESCO. Oglądano dokumenty, zdjęcia i ciekawy film, promujący skarby tarnogórskich podziemi- przygotowany dla promocji wniosku SMZT na konferencję UNESCO do spraw światowego dziedzictwa kulturowego.
A że Tarnowskie Góry to śląskie miasto z tradycjami górnictwa kruszcowego to bez wątpienia to budzi poczucie dumy wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu; jest to przecież swoisty wyraz hołdu jaki można złożyć pracowitym gwarkom, mieszkańcom tych ziem, mądrości naszych przodków ale i współczesnym, dbającym o skarby dziedzictwa małej ojczyzny.
Podsumowaniem spotkania inaugurującego 10. rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku może być ewangeliczna myśl św. Mateusza/ Mt. 25, 14- 30/: „Życie jest talentem powierzonym każdemu z nas, tak abyśmy je przemieniali i pomnażali, czyniąc z niego dar dla innych.”
Pewne jest, że kolejny rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie służył dobremu wykorzystaniu czasu. Na przekór stereotypom studenci- seniorzy udowadniają swoją kreatywność i potrzebę ludzi dojrzałych zdobywania nowej wiedzy i intelektualnej oraz fizycznej aktywności.
Zgodnie z zasadą że uniwersytet to miejsce o wyjątkowej randze kulturoznawczej i kulturotwórczej jest Uniwersytet Trzeciego Wieku miejscem przyjaznym i gościnnym , otwartym dla wszystkich. Otwarty dla wszystkich, zgodnie z zasadą, że edukacja dorosłych nie posiada limitu wieku i jest procesem całożyciowym. Otwarty także na działania międzypokoleniowe ze szkołami, przedszkolami i z wszystkimi lokalnymi instytucjami.

Stanisława Szymczyk – sekretarz TS- UTW

Opublikowane: 26 września 2016