4.04.2016 wykład dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego

Na tropach śląskiej szlachty i arystokracji…

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachKolejne spotkanie z doktorem Arkadiuszem Kuzio- Podruckim było dla czlonkow Tarnogorskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku okazją do poznawania mniej znanych faktów śląskiej historii, którą najlepiej przybliżają opowieści o losach ludzi.Oczywiście doktor Kuzio-Podrucki jako naukowiec i pasjonat dziejów śląskiej szlachty i arystokracji przedstawił historię rodu Hochbergów w sposób bardzo barwny – jak tylko może naukowiec a jednocześnie wspaniały gawędziarz. Wykład „Hochbergowie – nie tylko księżna Daisy” był dla  ponad dwustu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspaniałą okazją do historycznej „wyprawy” i odkrywania mniej znanych faktów o śląskich rodach i tyleż ciekawy, że wiąże się z planowaną wycieczką na Dolny Śląsk – gdzie, między innymi, słuchacze odwiedzą zamek w Książu; rozbudowa tego zamku przez Hansa Henryka XV stała się poważną przyczyną finansowych kłopotów rodu Hochbergów.
Historia rodu Hochbergów jest dosyć skomplikowana , co zaznacza się także na przykład w różnej pisowni nazwiska- Hochberg, Hohberg czy Hoberg.

Zresztą, jak dr Kuzio-Podrucki pokazał, i sposób budowania fortuny rodu jest owiany różnymi mniej czy więcej niejasnymi okolicznościami. Co ciekawe Hochbergowie nie pochodzą ze Śląska  tylko z Misni, ale jest to dosyć powszechne, że znaczące postacie historyczne czy też rody mają takie zagraniczne korzenie.
Najciekawsze jest jednak to, że najbardziej znaną przedstawicielką tego rodu jest księżna pszczyńska Daisy. To z nią przede wszystki kojarzy się zamek w Pszczynie i w Książu, to jej historia wzbudza wielkie zainteresowanie. To ona jest jakby symbolem prestiżu, który zdobyli na przełomie wieków XIX I XX Hochbergowie, łącząc się przez małżeństwo Hansa Henryka XV z przedstawicielką dobrze skoligaconej  angielskiej arystokracji.
Maria Teresa Hochberg von Pless bez wątpienia była kobietą wyjątkową jak na tamte czasy, a jej losy mogą być kanwą filmowgo scenariusza o miłości,namiętnościach, cierpieniu i życiu człowieka zdeterminowanego wichrami historii.Losy księżnej Daisy pokazują, że uroda i majątek nie zawsze gwarantują w życiu szczęście.Księżna urodziła czworo dzieci, żyli trzej synowie, córka zmarła po urodzeniu.Synowie byli także źródłem zmartwień, a Konrad zwany Bolkiem ożenił się z własną macochą- drugą żoną Hansa Henryka XV, który rozwiódł się z księżną Daisy dla blisko 40 lat młodszej kobiety.Księżna zmarła w 1940 roku osamotniona w czasie zawieruchy wojennej, nie zachował się nawet jej grób.
Ta barwna opowieść dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o Hochbergach  nie tylko przybliżyła historyczne wydarzenia przełomu XIX i XX wieku ale stała się także pretekstem do pokazania ważnych dla dziedzictwa kulturowego Śląska miejsc i ludzi.
Warto przypomnieć, że wszyscy miłośnicy genealogii śląskich rodów mogą znaleźć wiele ciekawych informacji na stronie dr. Arkadiusza Kuzio – Podruckiego: www.arekkp.pl

Więcej zdjęć z wykładu na Facebooku i w GALERII


Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Opublikowane: 4 kwietnia 2016