Co z tym klimatem, jakie zmiany wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, gospodarkę – no i jaka będzie pogoda – to pytania bez wątpienia nurtujące większość z nas. Na ile nauka może odpowiedzieć na wszystkie te pytania, jak się prognozuje pogodę, starał się wyjaśnić słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku geograf- klimatolog dr Artur Widawski.
„Współczesne metody badania stanów atmosfery i klimatu” to temat wykładu dra Artura Widawskiego wygłoszonego 12 października dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW.
Doktor Artur Widawski to geograf- klimatolog, pracownik naukowy na Uniwersytecie Śląskim w Katedrze Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi. Zajmuje się analizami meteorologicznych zdjęć satelitarnych, gdzie, jak żartobliwie podkreśla, ciągle widzi wiatr ale trochę w innym wymiarze. Doktor Artur Widawski jest członkiem Stowarzyszenia Klimatologów Polskich,w którym od 2012 roku pełni funkcję sekretarza.
Dr Artur Widawski odsłonił przed słuchaczami tajemnice badania naszej pogody i klimatu. Wykładowca zwracał uwagę na fakt, że klimatologia i meteorologia to nauki, które zajmują się tym samym – badaniem i obserwacją warunków atmosferycznych; nie można więc traktować ich oddzielnie, choć różnią się zakresem badań. Przedmiotem badań meteorologii jest aktualny stan pogody oraz prognozy na nieodległą przyszłość, zaś klimatolodzy badają i analizują dane z wielu lat, a nawet – stuleci. Okazuje się, że w badanich historii klimatu jest wiele ciekawych faktów, które rzucają światło na społeczne i polityczne wydarzenia.
Wykładowca pokazywał ciekawe zdjęcia satelitarne, tłumacząc jak je odczytywać,jak ogólna cyrkulacja atmosfery decyduje o pogodzie, jak powstają fronty wyżowe i niżowe. Słuchacze poznali, między innymi, co to jest wiatr i na czym polega baryczne prawo wiatru. Wykładowca omówił, jak praktycznie można wykorzystać regułę baryczną , czyli prawo Buys- Ballota, do wyznaczania kierunku, w którym znajduje się niż i wyż baryczny. Ta historyczna już metoda mówi, że człowiek stojący plecami do wiatru na pólkuli północnej ma po swojej lewej stronie obszar niskiego ciśnienia.Wskazuje to, że wiatr na średnich szerokościach geograficznych wieje wokół centrum niżu przeciwnie do wskazówek zegara.
Z tej pasjonującej opowieści dra Widawskiego studenci UniwersytetuTrzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW dowiedzieli się oczywiście, jakie są współczesne metody badania atmosfery i klimatu, jak są takie badania wykorzystane i jak samodzielnie można popatrzeć do niektórych ogólnodostępnych portali , by zobaczyć prognozę pogody; jednym z nich jest strona czeskiego radaru meteorologicznego www.radareu.cz
Z ciekawszych źródeł informacji o badaniu stanu pogody wykładowca polecił strony: www.sat24.com , czy www.meteo.pl
Temat wykładu okazał się być bardzo rozległy, gdyż klimatologia jest dziedziną wiedzy bardzo ważną ze względów wojskowych , gospodarczych no i oczywiście bardzo ludzkich – związanych choćby z meteorologią i prognozowaniem pogody.
Oczywiście dr Widawski musiał odpowiedzieć na wiele pytań słuchaczy, bo jak się okazuje dziedzina wiedzy, którą jest klimatologia jest niezwykle ciekawa i kryje wiele interesujących także przeciętnego czlowieka tajemnic.
Wykład dra Artura Widawskiego o naukowych metodach badań klimatologów i meteorologów skłania do refleksji nad wiedzą i mądrością ludową- kiedy możliwości techniczne były ograniczone obserwacje prowadziły do prognozowania i tworzenia kalendarza meteorologicznego zapisanego w ludowych przysłowiach; a na określenie pogody wynikającej z monitorowania pogody w październiku dawnych ludowych „klimatologów” można znaleźc co najmniej kilkanaście – na przykład takich: Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.
Stanisława Szymczyk,
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW