Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny, już dziewiąty, rok akademicki. Uroczysta inauguracja miała miejsce 28 września w sali konferencyjnej Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w zamku w Starych Tarnowicach. Uczestniczyli w niej licznie studenci, gospodarze miasta: burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech   i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Olszewski a także goście honorowi: poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski, radne Sejmiku Śląskiego: Barbara Dziuk i Lucyna Ekkert, prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot; władze powiatu reprezentował członek Zarządu Sławomir Wilk.
W swoich wystąpieniach goście honorowi życzyli słuchaczom satysfakcji z podejmowanych działań, zdrowia i energii dla realizacji wszystkich zamierzeń, podkreślając wsparcie dla działań dojrzałych studentów.
Burmistrz Tarnowskich Gór przywołał myśl Alberta Einsteina : „Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.”, by podkreslić  uznanie dla kondycji intelektualnej i fizycznej studentów tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wykład inauguracyjny: „Dawne tradycje górnicze” wygłosiła Bogusława Brol- Pawlicka etnografka  Muzeum w Tarnowskich Górach.
Opowieść etnograki Bogusławy Brol- Pawlickiej  przypominała górniczy rodowód miasta gwarków i była historycznym wprowadzeniem do zaprezentowanego przez grupę teatralną Uniwersytetu Trzeciego Wieku spektaklu słowno- muzycznego pt. „Skok przez skórę”. Rozśpiewane i roztańczone przedstawienie przypominało ciekawy obrzęd przyjmowania do górniczej braci młodych adeptów tego jakże typowo śląskiego zawodu.
A że Tarnowskie Góry to miasto z tradycjami górnictwa kruszcowego to spektakl przedstawiający  historię tak barwnie wzbudził ogromny aplauz. Autorką scenariusza, reżyserką przedstawienia i jednocześnie aktorką była Henryka Borkowska- Szmatloch , która poprowadziła zespół w składzie: Bogumiła Sukiennik, Henryka Żurek, Barbara Holy, Teresa Markowska,Elżbieta Kulesza, Krystyna Zapotocka, Maria Gołąbska -Marulewska, Maryla Witkowska, Jerzy Zieliński,Wacław Kwiek, Stefan Kaczmarek, Józef Skrabania, Franciszek Lis, Leszek Książek, Andrzej Hajduk,Andrzej Żurek,Paweł Konopka,Karol Kurek,Tadeusz Gruszkowski. Wspaniały chór przygotowała Irena Jasiurkowska, a scenografię  Krzysztofa Kociszewska. Oryginalne  stroje pochodziły ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którego prezes, Marek Kandzia,obecny na inauguracji wysoko ocenił występ.
Podsumowaniem wykładu inaugurującego 9. rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku może być refleksja, że „ Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. Kolejny rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie jak zawsze czasem wspólnych działań i pracy nad sobą i dla siebie. Oferta zajęć organizowanych dla słuchaczy jest bardzo bogata. Oprócz udziału w wykładach można nabywać wiedzę praktyczną, między innymi,  na lektoratach języków obcych , poznawać tajniki komputera, a także doskonalić tężyznę fizyczną na aerobiku, gimnastyce w wodzie i wielu innych.
O tym, że warto być aktywnym seniorem świadczy kilkuset studentów reprezentujących  cały powiat; na przykład grupa rekrutująca się z Radzionkowa liczy już kilkadziesiąt osób.
Fenomen tak licznej i kreatywnej organizacji, skupiającej ponad pięciuset członków, kryje się w odkrywaniu nowych możliwości poznawania świata i ludzi; a także w możliwości rozwijania pasji i zainteresowań w grupie rówieśniczej. W działanich Uniwersytetu Trzeciego Wieku potwierdza się myśl, że młodość nie jest etapem życia ,lecz stanem ducha.

tekst Stanisława Szymczyk – sekretarz TS- UTW
zdjęcia Alek Słabik

Opublikowane: 30 września 2015