8.06.2015 wykład prof. Roberta Hese

O tym czym jest depresja, jak ją rozpoznawać i jak z nią sobie poradzić opowiedział 8 czerwca  studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia -UTW prof. dr hab. n. med. Robert Teodor Hese.
Profesor dr hab. n. med. Robert Teodor Hese to ceniony psychiatra o kilkudziesięcioletniej już praktyce; związany był ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, a obecnie jest pracownikiem naukowym w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej. Jest członkiem zarządu, między innymi, Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach. Prof. dr hab. Robert T. Hese w swojej pracy naukowej wiele uwagi poświęcał zagadnieniom dotyczącym psychoterapii, socjoterapii oraz rehabilitacji w schorzeniach psychicznych. Uczestniczył w badaniach poświęconych mechanizmom społecznym prowadzącym do uzależnienia alkoholowego, psychozom alkoholowym oraz metodom leczenia osób uzależnionych. Profesor Hese zajmował się w swoich badaniach psychiatrią kliniczną, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i terapii psychoz endogennych. Zajmował się także problemami nowoczesnej opieki psychiatrycznej, szczególnie organizowaniem oddziałów psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych, a także pozaszpitalnymi formami terapii i rehabilitacji chorych.

„Depresja w różnych okresach życia” to temat wykładu, który przybliżył słuchaczom problem jaki staje się zagrożeniem cywilizacyjnym XXI wieku. W dzisiejszych czasach depresja dotyka coraz bardziej każde pokolenie, dzieci, młodzież i dorosłych. Jest niestety częstym schorzeniem w okresie senioralnym. I choć często ludzie zdją sobie sprawę z niepokojących objawów to obawiają się podjęcia terapii- i to z wielu powodów. Stosunek  do pacjentów i ludzi , borykających się z problemami chorób psychichicznych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Profesor Hese przedstawił słuchaczom istotę i różne rodzaje depresji, katalog  niepokojących objawów, mogących budzić zaniepokojenie o stan zdrowia. Pokazał także nietypowość objawów depresji u ludzi starszych, ale także wskazał na możliwość wywołania depresji przez różne leki stosowane w celach terapeutycznych. Sporo uwagi poświęcił czynnikom, sprzyjającym zapadaniu na depresję w wieku senioralnym, z których lęk przed zbliżającą się śmiercią, czy też osmotnienie , ubóstwo oraz ujemny bilans życiowy dotyka bardzo wiele osób.
Profesor Hese podkreślił, że bardzo wysoko ocenia aktywność słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którymi spotyka się już po raz drugi, ponieważ jest to doskonała terapia antydepresyjna; aktywność intelektualna i fizyczna, kontakty z innymi ludźmi sprzyjają zachowaniu kondycji psychicznej , a co za tym idzie nie marginalizują seniorów. W swoim wykładzie profesor Hese pokazał, między innymi,  jak statystycznie kształtuje się zachorowalnośc na choroby depresyjne, jaka jest skala samobójstw, będących często jej następstwem.
Profesor pytany o stosowanie w terapii elektrowstrząsów, opowiedział o stosowaniu tej metody i jej skuteczności w sytuacji pacjentów lekoopornych; wyjaśniał także krótko jaka jest socjologia chorób psychicznych. Konkluzja, że  niestety w Polsce narasta tendencja samobójstw, będących często wynikiem ubóstwa, bezrobocia i zatem poczucia zbędności, może budzić zaniepokojenie.
Spotkanie z profesorem Robertem Teodorem Hese uświadamia jak bardzo trzeba uważnie i rozważnie podchodzić do problemów, które przynosi kazdy dzień. Warto pamiętać, jak pisał profesor Antoni Kępinski, wybitny polski psychiatra, że: Ludzie, którzy przyjmują swoją starość, nie robiąc z niej problemu, są młodsi od tych, którzy chcą za wszelką cenę zachować swoją młodość.
Pewne jest, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapamiętają zalecenie wykładowcy , prof.dr.hab. Roberta Hese, odkrywania dobrodziejstwa pozytywnego myślenia.Wykład, spotkanie z prof.dr.hab.Robertem Hese był wyjątkowym spotkaniem terapeutycznym, poprowadzonym z humorem i ogromną dozą cierpliwości, której wykładowcy nie zabrakło nawet wtedy, kiedy musiał jeszcze długo odpowiadać na indywidualne pytania słuchaczy.

Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia–UTW

Opublikowane: 16 czerwca 2015