„Tarnogórscy ewangelicy” to temat wykładu, który 25 maja wygłosił dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku –dr Krzysztof Gwóźdź kustosz tarnogórskiego Muzeum. Wykład był jednym z zadań w ramach realizowanego przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowskie Góry projektu pt. „Śladami śląskich ewangelików”. Wykładowca dr Krzysztof Gwóźdź to znawca historii ziemi tarnogórskiej, autor wielu publikacji naukowych a także członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach , w którym pełni funkcję kasztelana i I wiceprezesa. Spotkanie z dr. Krzysztofem Gwoździem pozwoliło studentom Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku poznać historię swojego miasta, w którym ewangelicy byli obecni od początku jego istnienia.Ciekawe w historii tarnogórskich ewangelików jest współistnienie wspólnoty ewangelickiej i katolickiej uzależnione wieloma procesami historycznymi, dającymi im zmiennie pierwszeństwo, czy może bardziej przewagę prawną.I co ważne w historii grodu gwarkowego, było to miasto wielokulturowe i wielowyznaniowe, w którym na początku dziewiętnastego wieku powstała także gmina żydowska.
Tarnogórska parafia ewangelicko- augsburska należy do najstarszych na Śląsku i choć jej wspólnota wiernych jest współcześnie stosunkowo nieliczna to jednak pozostaje ważnym elementem miasta i oddziaływuje na jego kulturę. Takim , bez wątpienia ważnym dla naszej małej ojczyzny, kulturalnym oddziaływaniem są odbywające się w kościele ewangelickim pod wezwaniem Zbawiciela „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej”.
Wykładowca przedstawił bardzo ciekawie historię tarnogórskich ewangelików, podając wiele ciekawostek, które pozwolą słuchaczom przypomnieć sobie dzieje swojego miasta; odkrywał także losy ludzi, bo to oni są bohaterami i twórcami tych dziejów.
Wśród wielu nazwisk warto pamiętać, że ewangelikiem był, między innymi, Walenty Rozdzieński, którego dzieło jest ważne dla historii naszego miasta, czy także założyciel i dyrektor gimnazjum męskiego Paul Wossidlo a także odnowiciel zawodowego szkolnictwa górniczego Rudolf von Carnall.Ewangelikiem był także Jakub Gruzełko, burmistrz miasta na początku siedemnastego wieku, fundator kościoła za brama gliwicką, czyli dzisiejszego kościoła pod wezwaniem św. Anny. O bogatej historii tarnogórskich ewangelików przypomina stojący przy rynku kościół pod wezwaniem Zbawiciela wybudowany, a może bardziej odbudowany i rozbudowany, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku; we wspomnieniach pozostaje zlikwidowany w latach sześdziesiątych minionego wieku cmentarz.
Wykład dra Krzysztofa Gwoździa o tarnogórskich ewangelikach odkrywał mało znane karty dziejów naszej lokalnej społeczności ale przypominał także i te , o których słuchacze już mają ogólną wiedzę z poprzednich jego wykładów.Bez wątpienia spotkanie z historią , wspaniała gawęda historyczna doktora Krzysztofa Gwoździa nie tylko poszerzyła wiedzę historyczną słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ale także pozwoliła uświadomić sobie poczucie tożsamości zbiorowej.
Wykład prowokuje do przywołania refleksji historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kazimierza Zamorskiego: „Jest (historia) podstawowym narzędziem budowy naszej tożsamości indywidualnej i zbiorowej. Nie da się zamknąć w puszce nauki. Istnieje na każdym poziomie naszego odbierania świata. Jest nieuświadamiana i wtedy trudno mówić o wykładzie rozpoznanych dziejów. Czujemy ją, intuicyjnie często odbieramy, często sublimujemy. Jest wtedy źródłem doznań szczególnych, dumy, wzniosłości, staje się źródłem doznań estetycznych i nadaje treść naszym przekonaniom etycznym.Bywa, że staje się źródłem egotyzmu i chciejstwa”.
Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
Więcej zdjęć w galerii i na Facebooku