27.04.2015 wykład dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego

„Gloria i exodus – historia szlachty śląskiej” to tytuł wykładu, który 27 kwietnia  dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wygłosił dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki.
Doktor Arkadiusz Kuzio – Podrucki to historyk, publicysta, pracownik Śląskiego Centrum Kultury, a przede wszystkim wspaniały gawędziarz, potrafiący zainteresować tajemnicami przeszłości.Doktor Arkadiusz Kuzio – Podrucki jest pasjonatem i wybitnym znawcą historii  śląskich rodów szlacheckich; autor kilkudziesięciu publikacji, a w tym m. in. „Herb i barwy Tarnowskich Gór”, „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi”, czy poświęcone szlachcie śląskiej.
Wykład doktora Kuzio – Podruckiego był jakby podsumowaniem kilku już wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zaledwie , jak wykładowca podkreślił, wprowadzeniem do filmu „Gloria i exodus – historia szlachty śląskiej”. Wykładowca starał się przypomnieć, że rodziny szlacheckie jak , na przykład, związany z Tarnowskimi Górami  Henckel von Donnersmarck, czy Ballestrem,Eichborn,  Tiele-Winckler i Książęta Pszczyńscy reprezentują szlachtę, która przyczyniła się do rozwoju przemysłu  i kultury ziemi śląskiej. Doktor Kuzio- Podrucki podkreślił , że losy śląskich rodów były bardzo skomplikowane nie tylko ze względów politycznych, majątkowych ale także bardzo osobistych; ilustracją była na przykład historia Matyldy córki Ludwika Windisch Graetza,która nawet w czasie wojny podawała się za Polkę.

Wykładowca podkreślił, że prawdą jest także iż większość śląskiej arystokracji była proniemiecka, jednak ważne jest pamiętanie i o tych, którzy walczyli z nazistami; bez wątpienia historia  Helmuta  Jamesa von Moltke założyciela „Kręgu z Krzyzowej”, jednej z najważniejszych grup opozycyjnych w nazistowskich Niemczech, jest takim pozytywnym przykładem. Podobnie bardzo pozytywne są wspomnienia o szlachetności matki Ewy, czyli Ewy von Tiele-Winckler.
Ten komentarz historyczny , zdaniem wykładowcy, jest potrzebny , by uświadomić jak bardzo „przyszłość potrzebuje przeszłości”. Ważne jest w związku z tym poznanie historii, która wcale nie jest prosta i łatwa , a w jej obiektywnym przedstawieniu często górę biorą emocje, zamazujące obraz i prawdę przekazu.
I tak, biorąc pod uwagę emocje, trzeba obejrzeć  film, próbujący pokazać znaczenie szlachty śląskiej w burzliwych czasach XX wieku. „Gloria i exodus – historia szlachty śląskiej” to film Ronalda Urbańczyka i Andrzeja Klamta, w którym twórcy starają się pokazać historię Śląska  za pomocą  wspomnień potomków rodzin śląskich arystokratów. Potomkowie rodzin szlacheckich jak Ballestrem, Henckel von Donnersmarck, Eichborn,  Tiele-Winckler i Książęta Pszczyńscy reprezentują szlachtę, która przyczyniła się do rozwoju przemysłu i kultury ziemi śląskiej. Film pokazuje z perspektywy osobistej, między innymi, baronowej Ingeborgi von Tiele-Winckler,  hrabiny Freya von Moltke,  księcia Guidotto Henckel von Donnersmarck, Gregora Henckel von Donnersmarcka, księcia Bolko VI Hochberga von Pless losy wypędzonych i ich poczucie straty, świadomość tęsknoty za miejscami i świetnością. Jeden z wspominających podkreślił, że to poczucie straty pozwoliło mu zrozumieć losy innych ludzi ,Polaków, którzy także wichrem historii byli rzucani daleko od miejsc sobie bliskich.
Spotkanie z doktorem Arkadiuszem Kuzio- Podruckim, który swój wykład uczynił komentarzem do historii śląskiej szlachty i filmu „Gloria i exodus – historia szlachty śląskiej” było ciekawą
opowieścią o „śladach przeszłości” – przeszłości związanej z ważnymi wydarzeniami
historycznymi, ale przecież przede wszystkim z miejscami, w których my żyjemy.
Kolejny wykład dr. A.Kuzio- Podruckiego o historii Śląska pozwolił słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku popatrzeć na  przeszłość naszego regionu z innej perspektywy.
Historia Śląska i Ślązaków jest na stałe wpisana w program wykładów i działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Wszystkim , którzy są  zainteresowani odkrywaniem śladów przeszłości naszej małej ojczyzny warto zapewne polecić stronę internetową o europejskich dynastiach, „Dynastie. Śląska szlachta i arystokracja” , prowadzoną przez dr. Arkadiusza Kuzio- Podruckiego: www.arekkp.pl/dynastie.html
Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

 

Opublikowane: 4 maja 2015