W piątek 14.12. 2012r. odbyło się kolejne spotkanie Słuchaczek UTW z Przedszkolakami w Przedszkolu w Opatowicach, w ramach zajęć z regionalizmu. Na wstępie dzieci przypomniały dlaczego panie, ubrane w „dziwne” stroje odwiedzają ich przedszkole. Podczas tej krótkiej pogadanki dzieci wykazały się dobrą znajomością tematu z poprzedniego spotkania. Zapamiętały również sporo słów gwarowych. W dalszej części rozmowy dzieci dowiedziały się o strojach regionalnych, ze szczególnym akcentem, na stroje śląskie. Pani Helena i pani Teresa były ubrane w stroje śląskie „paradne”, a pani Ania w strój „domowy”. Każda z pań krótko opowiedziała z jakich elementów składa się strój, który ma ubrany ( kiecka, zopaska, jakla, bluza, chusta, czepiec, korale). W tej części spotkania dzieci dowiedziały się również, że stroje śląskie mają swoje korzenie w Bytomiu/Rozbarku. Ponadto dzieciom uświadomiono, iż inne stroje nosiły panny, a inny mężatki. A jaki strój był zakładany zależało również od okoliczności. Kwestia ubioru dotyczyła również mężczyzn.
Dla lepszego zilustrowania i zapamiętania informacji zostały przygotowane plansze z opisem stroju śląskiego (rozbarskiego) dla panny i kawalera oraz stroju ze Śląska Opolskiego i ze Świętochłowic. Plansze te dzieci razem z wychowawczyniami mogą umieścić na gazetce. Kolejny etap spotkania to pastorałka „śniygiem suje” w wykonaniu zespołu ADI i krótka rozmowa o treści pastorałki, a także o Adwencie, Godach oraz zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, oczywiście prowadzona w gwarze śląskiej. Najważniejszą częścią spotkania było czytanie bajki „O Świętej Rodzinie i szarym Pajączku” ( O Świentyj Familiji i Szarym Pajonczku), przygotowanej w gwarze śląskiej na podstawie książki Ewy Szelburg Zarembiny „Boży Roczek”.
Po przeczytaniu bajki z podziałem na role (czytały: p. Helena, p. Ania, p. Teresa) dzieci wypowiadały się o tym co zrozumiały i zapamiętały z zasłyszanej bajki. W czasie omawiania bajki dzieci zauważyły również aspekty wychowawcze: nie należy wyśmiewać się z innych, ważne jest jak kto się zachowuje i postępuje. Na pożegnanie pani Helena przeczytała jeszcze wiersz „Zima”, oczywiście w gwarze śląskiej. Termin następnego spotkania ustalono wstępnie na 18.01 2013r. Dzięki uprzejmości pana Mankiewicza panie czytające bajki mogły wystąpić w Strojach śląskich, a wysłuchanie pastorałki za zgodą zespołu ADI.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze i zakończyło się wzajemnym składaniem życzeń świąteczno – noworocznych.