9 maja słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu dra Michała Sporonia pt. „Wobec Drugiego. Filozofia personalizmu w poezji Karola Wojtyły”. Był to kolejny wykład dra Michała Sporonia poświęcony odkrywaniu tajników języka sztuki – tym razem języka i świata poezji autora niezwykłego, ważnego dla każdego Polaka z wielu powodów. O wielkości Karola Wojtyły jako Jana Pawła II nikt nie wątpi, nawet sceptycy przyznają, że był to człowiek niezwykły, o ogromnej sile oddziaływania na współczesny świat.
W atmosferze ciągłych jeszcze dyskusji po beatyfikacji Jana Pawła II słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu dra Michała Sporonia o filozofii człowieka w poezji Karola Wojtyły i filozofii dialogu w działaniach Jana Pawła II.
Karol Wojtyła – Jan Paweł II to poeta, filozof, którego twórczość musi prowokować współczesnego odbiorcę do refleksji nad sensem egzystencji i wartości każdego człowieka. Błogosławiony Jan Paweł II jest postacią wyjątkowa nie tylko jako kapłan, ale także jako poeta- artysta słowa i człowiek o ogromnej sile charyzmatycznego oddziaływania na innych ludzi. W swoim wykładzie dr Michał Sporoń przypomniał jak Jan Paweł II pojmował i realizował w swojej twórczości, życiu i posłannictwie kapłańskim filozofię personalizmu. Pokazał słuchaczom, na przykładzie wybranych utworów poetyckich Karola Wojtyły, jak człowiek zwykły, marginalizowany robotnik staje się nosicielem najważniejszych idei personalizmu.
Karol Wojtyła-poeta, Jan Paweł II – papież głosił ideę dialogu i konieczności pochylania się nad sprawami wszystkich ludzi. W swojej twórczości poetyckiej i w swojej misji kapłańskiej stawiał potrzebę dialogu i odnajdywania porozumienia na pierwszym miejscu. Wykładowca pokazał jak odczytywać idee zawarte w niełatwych tekstach poetyckich Karola Wojtyły. Zwrócił także słuchaczom uwagę na silny związek idei zawartych w tekstach poetyckich Karola Wojtyły z działalnością misyjną Jana Pawła II, który uczył świat współczesny niełatwego przecież dialogu ludzi różnych kontynentów i wielu religii. Wykład doktora Michała Sporonia zwrócił uwagę słuchaczy na głębię i aktualność poezji Karola Wojtyły, pokazał jak interpretować zawarte w niej koncepcje personalizmu i jak Jan Paweł II w swojej misji kapłańskiej pochylał się nad człowiekiem i jego problemami.
Swój wykład dr Michał Sporoń podsumował słowami z wiersza „Robotnik z fabryki samochodów”: Skąd wiesz, że na wadze świata przeważa człowiek? Wykładowca udowodnił, że to pytanie retoryczne zamykające wiersz, który między innymi słuchacze poznali, znalazło głębokie uzasadnienie w poezji i misji kapłańskiej Karola Wojtyły- Jana Pawła II. Ten kolejny już wykład dra Michała Spornia o sztuce współczesnej, tym razem poezji, zdołał rozbudzić zainteresowanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku bogactwem artystycznego i filozoficznego przekazu twórczości artysty , którego życie i działalność wywarły ogromny wpływ na kształtowanie współczesnego świata.