29.03.2010 WYKŁAD BURMISTRZA ARKADIUSZA CZECHA

Kompetencje samorządu lokalnego. O samorządzie lokalnym tym razem z perspektywy burmistrza miasta opowiedział 29 marca studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Spotkanie wywołało sporo refleksji nad tym, co dla większości tarnogórzan wiąże się z poczuciem przynależności do swojej małej ojczyzny.
Atmosfera zbliżających się Świąt Wielkanocnych wiąże się z czasem wielkich porządków wiosennych, ale przede wszystkim głębokiej refleksji nad sensem życia i służby dla innego człowieka. I pewnie to jest dobry moment, by porozmawiać o tych problemach w kategorii społecznych wyzwań i odpowiedzialności z burmistrzem, a więc osobą zaufania społecznego – jest to bowiem przedstawiciel samorządu lokalnego z wyboru bezpośredniego. Czyli osoba, którą lokalna społeczność obdarzyła największym kredytem zaufania. Wykładowca podkreślił, że Tarnowskie Góry są dla niego zawsze miastem wielkich obowiązków. Dobrze więc, że burmistrz, mimo ogromu pracy spotkał się po raz kolejny ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kompetencje samorządu lokalnego słuchacze UTW poznali na przykładzie zadań powiatu tarnogórskiego podczas wykładu w semestrze wiosennym ubiegłego roku akademickiego, o którym opowiadał wtedy starosta tarnogórski – Józef Korpak. Burmistrz Arkadiusz Czech miał zadanie, jak określił żartobliwie na początku, o tyleż trudne, że na samorządzie znają się wszyscy i wszyscy mają receptę na dobre funkcjonowanie naszego miasta.

Miasto gwarków ma tradycję dobrej samorządności, sięgającą początków szesnastego wieku, czyli swojej genezy. Burmistrz musiał tłumaczyć pewne zawiłości podziału kompetencji swoich i Starosty – dla przeciętnego obywatela nie ma bowiem znaczenia, kto odpowiada na przykład za stan dróg. Jest to jednak problem złożony i jak słuchacze zauważali, nie zawsze logicznie rozwiązany. Słuchacze z uwagą śledzili wydatki miejskiego budżetu, zasypując burmistrza Czecha wieloma pytaniami i uwagami. Wiele emocji wywołały problemy utylizacji śmieci, mieszkań komunalnych, czy komunikacji miejskiej. Słuchacze pytali o plany remontu ulicy Krakowskiej, dyskutowali o priorytetach wydatków i planach remontów. Sporo uwagi burmistrz Czech poświęcił projektowi dworca autobusowego, miejsca przecież także będącego w centrum zainteresowań wszystkich mieszkańców powiatu. I zapewne wielu ze słuchaczy wykładu burmistrza Arkadiusza Czecha popatrzyło na pewne decyzje władz samorządowych z innej perspektywy. Bowiem, jak się okazuje, potrzeb jest zawsze więcej niż środków finansowych, przepisy prawa niekoniecznie są logiczne i życiowe, a czas biegnie i mieszkańcy jak zawsze niecierpliwi. Wszyscy słuchacze przyznali burmistrzowi Arkadiuszowi Czechowi, występującemu tym razem w roli wykładowcy, że Tarnowskie Góry to miasto zmieniające swój wygląd pozytywnie. I jak burmistrz podkreślał jest to w dużej mierze osiągnięte dzięki pozyskaniu sporych środków finansowych tzw. unijnych. Wykład, a właściwie spotkanie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW z burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem, był partnerską rozmową o samorządności lokalnej. Można zapewne podsumować to przedświąteczne spotkanie słowami śląskiego pisarza, z urodzenia tarnogórzanina, Bolesława Lubosza: O tej odnalezionej porze, kiedy schodzą się podmuchy wszystkich pokoleń – w tym miejscu, gdzie pulsuje środek mojego świata, codziennie od nowa wprowadzam się do miasta moich wielkich obowiązków.

Opublikowane: 7 grudnia 2011