26.04.2010 WYKŁAD DR NAUK BIOL. BARBARY WAWRZEŃCZYK-ANDERS

Funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej na przykładzie Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera to temat wykładu, który 26 kwietnia wygłosiła dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW dr n. biol. Barbara Wawrzeńczyk-Anders. O tym, że funkcjonowanie opieki medycznej jest sprawą skomplikowaną wiedzą wszyscy. Dlatego o tym, jakie są nasze prawa jako pacjentów, dlaczego czekamy w kolejce do lekarza specjalisty, gdzie się leczyć opowiedziała słuchaczom UTW wieloletnia dyrektorka szpitala dr Barbara Wawrzeńczyk – Anders, która będzie pełniła od 1 lipca br. funkcję prezesa zarządu w przekształconym w spółkę prawa handlowego Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym.
O tym także, że zdrowie jest sprawą najważniejszą wie każdy z nas i każdy też niestety miał już okazję przekonać się, że służba zdrowia niekoniecznie służy … Jakie są zasady organizacji ochrony naszego zdrowia w zmieniających się realiach gospodarki starała się wyjaśnić w swoim wykładzie dr Barbara Wawrzeńczyk – Anders na przykładzie funkcjonowania powiatowego szpitala. Śledzili więc słuchacze historię zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej od lat dziewięćdziesiątych, nakłady na utrzymanie szpitala, zasady organizacji szpitala powiatowego i analizowali stan oczekiwania na planowane leczenie szpitalne, wizyty w poradniach specjalistycznych…No i oczywiście wszyscy wiedzą, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. A o pieniądzach na nasze leczenie decyduje NFZ, zaś zasady tegoż są często niejasne i czasem z medycznego punktu widzenia mało logiczne. Paradoks taki dotyczy na przykład leczenia pacjentów na oddziale psychiatrycznym, gdzie jest z góry ustalony limit czasu na daną jednostkę chorobową. No i problem robi się, kiedy niestety nie każdy pacjent zostaje wyleczony w wyznaczonym limitem Narodowego Funduszu Zdrowia czasie.

No a powinni wszyscy po równo, jak urzędowo jest przewidziane … Wiadomo teraz, subordynacja pacjentów pożądana i już, żeby szpital nie ponosił strat. Osobnym tematem jest także leczenie osób, które nie mają ubezpieczenia, a w naszym szpitalu jest ich w skali roku 100 – 120. Duże zainteresowanie wzbudziły uwagi o planowanym otwarciu zakładu opiekuńczo- leczniczego w budynku przy ulicy Opolskiej po ewentualnym przeniesieniu oddziału wewnętrznego na Pyskowicką. Wątpliwości i pytania rodziły wyjaśnienia dotyczące nowego funkcjonowania Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego jako spółki prawa handlowego i informacji o możliwości udzielania w tej nowej strukturze świadczeń komercyjnych po wyczerpaniu świadczeń refundowanych przez NFZ. No bo oczywiste jest, że tak naprawdę sytuacji pacjenta to nie zmieni- chyba, że będziemy zdrowi i bogaci. Pani dyrektor dr Barbara Wawrzeńczyk – Anders została także zasypana uwagami o nieprawidłowościach w opiece nad pacjentami w prowadzonym przez siebie szpitalu i wyjaśniła, by korzystając z praw pacjenta zgłaszać takie uwagi formalnie na piśmie. Podnoszenie standardu szpitala jest bowiem jednym z priorytetów i uwagi pacjentów są wnikliwie analizowane. Wyjaśniła także, ze „Trójka”, jak potocznie się mówi o Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym, jest ubezpieczona „na wypadek błędów w sztuce medycznej”. Opieka medyczna, funkcjonowanie służby zdrowia to temat bardzo ciekawy i często kontrowersyjny, o czym mogli się przekonać w rozmowie z dyrektor Barbarą Wawrzeńczyk – Anders słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW.

Opublikowane: 7 grudnia 2011