18.10.2010 WYKŁAD DR ARKADIUSZA KUZIO-PODRUCKIEGO

Historia Śląska i Tarnowskich Gór jest tematem, który pasjonuje w większości słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW.
O mniej znanych kartach historii rodu Hohenzollernów oraz jego związkach z
Tarnowskimi Górami opowiedział 18 października studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku znany historyk, pasjonat i znawca heraldyki dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki, podczas wykładu „Tarnogórscy Hohenzollernowie”.
Studenci poznali w dużym skrócie historię potomków niemieckiego rodu arystokratycznego z południowych Niemiec oraz ich związków z Tarnowskimi Górami i Śląskiem. Otóż w dużym uproszczeniu okazuje się, że przedstawiciel tego rodu, Jerzy Pobożny z linii von Ansbach, pochodzącej od margrabiego Fryderyka, młodszego syna elektora Albrechta Achillesa, w XVI w. przejął władzę nad większością ziem Górnego Śląska, m.in. księstwem opolsko –raciborskim, ziemią bytomską i bogumińską oraz księstwem karniowskim. Dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki wyjaśnił słuchaczom, że to właśnie Jerzy von Ansbach był z księciem opolskim Janem II Dobrym współzałożycielem miasta Tarnowskie Góry. W początkowym okresie miasto szczególnie dynamicznie się rozwijało i było jakby szczególnie otaczane opieką Jerzego von Ansbacha. Hohenzollernowie byli związani z Tarnowskimi Górami w latach 1526 – 1621 kolejno osobami Jerzego, Jerzego Fryderyka, Joachima Fryderyka i Jana Jerzego, którzy posiadali tytuł „Pan Tarnowskich Gór”. A ciekawostką jest już fakt, że młodszy brat Jerzego współzałożyciela miasta gwarków, Abrecht, był od 1511 r. ostatnim wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego w Prusach. Ten sam Albrecht Hohenzollern, który w 1525 r. otrzymał dziedziczny tytuł księcia pruskiego i znany jest nam głównie ze znanego obrazu pędzla Jana Matejki pod tytułem „Hołd pruski”. Po wygaśnięciu tej linii w 1618 r. jej ziemie przejęli elektorowie brandenburscy. W wyniku kolejnych małżeństw, koligacji rodzinnych, wojen i zaborów pod koniec XVIII wieku ród Hohenzollernów stał się jednym z najpotężniejszych rodów europejskich. W wieku XIX przyczynił się do budowy potęgi państwa niemieckiego. Dosyć zawiłe drzewo genealogiczne Hohenzollernów stało się barwne i ciekawe dzięki wyjątkowej, gawędziarskiej opowieści dra Kuzio – Podruckiego.

Dr Arkadiusz Kuzio –Podrucki to historyk, publicysta, a przede wszystkim wspaniały pasjonat gawędziarz, potrafiący zainteresować tajemnicami znanych europejskich rodów i ich związków ze Śląskiem i Tarnowskimi Górami .Wykładowca zwracał uwagę na znaki heraldyczne i pokazywał jak je odczytywać, co oczywiście nie jest proste. Słuchacze jednak dostrzegali specyficzne znaki herbów i zapewne już teraz będą je umieli rozpoznawać. Temat wykładu okazał się być bardzo rozległy, gdyż dzieje rodów arystokratycznych ukazują szerokie związki wszystkich narodów europejskich. Dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki odsłonił przed słuchaczami nowe mniej znane tajemnice naszej bogatej i zawiłej historii. Poznawaliśmy losy rodu Hohenzollernów na tle historii kraju i Europy. Wykład dr. Kuzio –Podruckiego był kolejną barwną opowieścią o powstawaniu wielkich rodów, polityce, zdobywaniu wielkich fortun i przemianach społecznych. Pokazując takie opracowania historii rodu w różnych okresach historycznych przypomniał ponownie, że są w nas przecież odwieczne pytania o to skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Warto przypomnieć, że wszyscy miłośnicy genealogii śląskich rodów znaleźć mogą wiele ciekawych informacji na stronie dr. Arkadiusza Kuzio – Podruckiego: www.arekkp.pl

Tarnogórskie Stowarzyszenie- Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje Domowi Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach i panu Janowi Hanowi za pomoc w zorganizowaniu wykładu – spotkania z dr. Arkadiuszem Kuzio – Podruckim.

Opublikowane: 7 grudnia 2011