Ślady przeszłości. O historii śląskiego rodu Ballestremów opowiedział 12 kwietnia studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia UTW znany historyk, znawca heraldyki i śląskiej genealogii dr Arkadiusz Kuzio -Podrucki. Kolejny wykład z historii pozwolił słuchaczom poznać w dużym skrócie historię śląskiego rodu arystokratycznego oraz jego związków z europejskimi rodami i zastanowić się nad wpływem przeszłości na czasy współczesne.
Gawęda historyczna dr. Arkadiusza Kuzio – Podruckiego przybliżyła jeszcze jedną mało znaną kartę losów ludzi związanych z historią Śląska, a więc także nas samych. Ród Ballestremów, śląski ród arystokratyczny, którego protoplastą był Giovanni Battista Angelo Ballestrero, oficer wojska pruskiego pochodzący z Piemontu we Włoszech, pozostawił po sobie wiele cennych śladów. Ballestremowie należeli do magnatów przemysłowych, a taką pozycję wypracował hrabia Franciszek wpisując się swoimi działaniami w dynamicznie rozwijający się w XIX wieku przemysł. Miał bez wątpienia umiejętności lokowania kapitału w dobra ziemskie i przemysł. Za jego życia bardzo rozwinęła się na przykład obecna Ruda Śląska, która należała wtedy do najbogatszych gmin w Prusach. Historycy odnotowują także, o czym wszakże wykładowca nie mówił, głośną wypowiedź broniącego niemieckiego stanu posiadania na Górnym Śląsku hrabiego Franciszka, że „…Polaków górnośląskich należy bić po pysku…”. Ale to nie przekreśla uznania, że dawał wielu ludziom pracę, dbał o swoich pracowników, zakładał osiedla, przedszkola, współfinansował
budowę wielu kościołów… Tragiczny jest tarnogórski ślad Ballestremów, upamiętniony znajdującym się w Reptach granitowym pomnikiem poświęconym Gustawowi Ballestremowi. Zginął on tu tragicznie w 1909 roku jadąc samochodem z zawrotną zapewne jak na tamte czasy szybkością ok. 30 km na godzinę. Wykład dr. Arkadiusza Kuzio – Podruckiego był zapewne kolejnym pretekstem do refleksji historycznej. Dzieje rodu Ballestremów są tak skomplikowane, jak skomplikowana jest historia naszego państwa, Śląska czy wreszcie w wymiarze indywidualnym życie każdego z nas. Kiedy zwiedzamy Pławniowice, odrestaurowaną tak niedawno siedzibę rodową Ballestremów, kiedy rozmawiamy o czasach świetności śląskiego przemysłu, o przeszłości ludzi z tą ziemią związanych warto popatrzeć w szerszej perspektywie na naszą wspólną – polską przeszłość.