22 listopada 2022

Spotkanie w Oblackiej Przystani w Kokotku

Tradycyjnie już w listopadowe popołudnie spotkaliśmy się, tym razem w Oblackiej Przystani w Kokotku, na wspólnym świętowaniu Dnia Niepodległości. Scenariusz spotkania przygotowała niezawodna Stasia Szymczyk, a całość prowadziła Barbara Holy. Recytowała Grażyna Jurek, a oprawę muzyczną zapewnili Ewa Biela (pianino), Andrzej Żurek (gitara, śpiew), Henia Żurek (śpiew) i Jasiu Różycki (akordeon, śpiew).

Na spotkaniu rozważaliśmy pochodzenia słowa „ojczyzna”, poznaliśmy drogę Śląska do niepodległości, przypomnieliśmy sobie słowa Jana Pawła II o tym, jak rozumieć „patriotyzm”, o wolności i niepodległości według kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wysłuchaliśmy „Kwiaty polskie Tarnogórskie” o konieczności zachowania tradycji, pamiątek i wspomnień, a także wysłuchaliśmy wierszy o wolności.

Całość przeplatana była wspólnym śpiewem. Ggromko rozbrzmiewała między innymi pieśń „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Marsz I Brygady”, „Już zachodzi czerwone słoneczko”, „Serce w plecaku”, „Marsz I korpus”, „Płynie Wisła, płynie”. Odśpiewaliśmy też współczesne utwory nawiązujące do wolności, w tym „Biały krzyż”, „Deszcz jesienny, deszcz”, „Gdzie te kwiaty z tamtych lat”. Z niezwykłym wzruszeniem wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę”, a na zakończenie „Żeby Polska była Polską”.

Wspólnie z nami świętowali  goście – seniorzy z Lublińca  oraz Pawonkowa. I to właśnie oni wystąpili w drugiej części spotkania. Zespół wokalny z Lublińca „Za młodzi na sen” , kierowany niezawodną ręką dyrygentki Stefanii Bieli szybko rozkołysał   publiczność .W ich repertuarze znalazły się popularne, współczesne piosenki rozrywkowe , które także wspólnie śpiewaliśmy.

Opublikowane: 27 listopada 2022