4 września 2021

X edycja Narodowego Czytania w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Udział w Narodowym Czytaniu to  już nasza tradycja uniwersytecka. I tradycją jest, że organizujemy to czytanie wspólnie z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim , zapraszając do niego przedstawicieli lokalnego samorządu.

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. ”

W tym roku oprócz czytania lektury członkowie naszego stowarzyszenia odtworzyli scenkę teatralną tego dzieła. Zarówno czytający w osobach  Heleny Domańskiej- Dulska, Teresy Majzner- lokatorka,  Henryki Żurek- Mela oraz Stanisława Torbusa – Zbyszko( członka zarządu Powiatu Tarnogórskiego) , jak i aktorzy Grażyna Jurek-Dulska, Sebastian Nowak (wicestarosta Powiatu Tarnogórskiego) – Felicjan Dulski, Elżbieta Kulesza – Hesia, Aldona Borowiak- Mela, Michał Kierszniok- Zbyszko, Lucyna Kromkowska- Hanka, Teresa Kamińska- Juliasiewiczowa świetnie wcielili się w swoje role.

Reżyserem scenki była Henryka Borkowska-Szmatloch a całość prowadziła Stanisława Szymczyk

Opublikowane: 6 września 2021